Miller: bez euro pozostajemy w drugim sorcie członków UE

Polska
Miller: bez euro pozostajemy w drugim sorcie członków UE
Polsat News

- Wydaje mi się, że ojcowie założyciele Unii Europejskiej będą chcieli skorzystać z Brexitu i stworzyć Unię dwóch prędkości albo jakości. Wagon pierwszej klasy jadący do dobrego celu to będzie strefa euro, natomiast druga klasa to będą ci pozostali - powiedział w programie "Polityczne Graffiti" przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller.

Gość Polsat News przyznał, że jego zdaniem Brexit to "niewątpliwie koniec Unii Europejskiej jaką znaliśmy, ale początek kłopotów jakich jeszcze nie poznaliśmy".

 

- Strefa euro będzie teraz chciała nie tylko integrować się gospodarczo, ale też politycznie. Można sobie wyobrazić, że będą padały propozycje oddzielnego parlamentu dla strefy euro i dla reszty i oczywiście oddzielnego budżetu - powiedział Miller.


"Drugi sort" UE

 

- Nie ma możliwości, żeby uniknąć konfliktu co do przyszłości UE i szkoda, że od 2005 roku rządu PiS i Platformy nie wprowadziły Polski do strefy euro, bo dzisiaj bylibyśmy w tym twardym jądrze i grupie państw, które będą decydowały o przyszłości UE - stwierdził.

 

- Pozostajemy zatem na peryferiach i w drugim sorcie członków Unii Europejskiej - dodał.

 

Zaskoczony decyzją Brytyjczyków

 

Podczas rozmowy prowadzący program Dariusz Ociepa poinformował, że przed spotkaniem sięgnął do wywiadu z Leszkiem Millerem sprzed 5 dni, z którego wynika, że polityk nie wierzył w Brexit.

 

- Tak. Wydawało mi się, że niewielką większością, ale jednak Brytyjczycy opowiedzą się za pozostaniem ich kraju w UE. Należę więc do tych, którzy są wynikiem tego głosowania zaskoczeni - przyznał.

 

Po przeliczeniu wyników czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii w 382 okręgach wyborczych przewagę w stosunku 51,9 proc. do 48,1 proc. uzyskali zwolennicy wyjścia z Unii Europejskiej. Frekwencja w referendum wyniosła 72,2 proc.

 

Polsat News

po/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie