"Mieszkanie Plus" będzie szansą na usamodzielnienie. Tak uważa połowa Polaków

Biznes
"Mieszkanie Plus" będzie szansą na usamodzielnienie. Tak uważa połowa Polaków
Polsat News

Ponad połowa Polaków (55 proc.) słyszała o rządowym programie "Mieszkanie Plus", Połowa uważa także, że program ten pozwoli na szybsze usamodzielnienie. Jednak nie ma jednolitego zdania, czy program będzie sukcesem czy też porażką - informuje TNS Polska.

3 czerwca premier Beata Szydło zaprezentowała pomysł programu "Mieszkanie Plus", czyli budowy państwowych mieszkań na wynajem z możliwością ich wykupu.

 

- Ten program jest pierwszym tego typu kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków. Czynsz wynajmu takiego mieszkania będzie od 10-20 zł za metr kwadratowy. Ten wynajem będzie z możliwością dojścia do własności  - powiedziała wówczas szefowa rządu.

 

Zgodnie z założeniami projektu najpierw ma powstać Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, do którego zostaną wniesione m.in. grunty Skarbu Państwa, a te zostaną wykorzystane pod zabudowę mieszkaniową. Pierwsze inwestycje mają ruszyć w 2018 roku.

 

TNS Polska zadał pytanie - czy Polacy słyszeli o tym programie? Co o nim sądzą? Czy będzie to raczej sukces czy porażka rządu Beaty Szydło?

 

Co czwarty pytany uważa, że program pogłębi podziały między ludźmi

 

Z badania wynika, że 55 proc. ankietowanych słyszała o programie "Mieszkanie Plus", częściej niż inni były to osoby w wieku 30-39 lat (61 proc.); z wykształceniem wyższym (69 proc.); 68 proc. z nich ma dzieci w wieku do 18 roku życia; 65 proc. interesuje się polityką.

 

Zdaniem połowy Polaków (50 proc.) program „Mieszkanie Plus” w dużym stopniu pomoże młodym ludziom szybciej się usamodzielnić. Ok. 43 proc. sądzi, że program przyczyni się do rozwiązania problemów mieszkaniowych w Polsce.

 

37 proc. badanych jest zdania, że ten program obciąży polską gospodarkę. Co czwarty ankietowany (25 proc.) wyraził opinię, jego wdrożenie przyczyni się do pogłębienia podziałów między ludźmi.


Wciąż wiele znaków zapytania


TNS Polska zwraca uwagę na wysoki udział odsetka odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć", który wskazuje na to, że duża część społeczeństwa ma trudności z określeniem swojego stanowiska wobec planowanego programu "Mieszkanie Plus".

 

"Polacy nie mają jednoznacznej opinii na temat programu Mieszkanie Plus" – stwierdzili eksperci firmy badawczej. Prawie 39 proc. ankietowanych ocenia, że program ten okaże się raczej sukcesem, ale niemal jedna czwarta badanych (24 proc.) uważa, że będzie to jednak porażka. Aż 37 proc. nie ma sprecyzowanego zdania w tej kwestii.

 

W sukces programu "Mieszkanie Plus" częściej wierzą osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym, oceniające swoją sytuację materialną jako średnią.

 

Badanie przeprowadzono w dniach 3 - 8 czerwca 2016 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1027 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat za pomocą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie