Waszczykowski: przedstawimy koncepcję Europa+. Jak 500+ i Mieszkanie+

Polska
Waszczykowski: przedstawimy koncepcję Europa+. Jak 500+ i Mieszkanie+
PAP/Marcin Obara

Wielu obywateli oczekuje nowej, funkcjonalniejszej koncepcji suwerennych państw w silnej, zjednoczonej Europie - powiedział w piątek szef MSZ Witold Waszczykowski, odnosząc się do kwestii Brexitu. Zapowiedział, że propozycje koncepcji "poprawionej Europy" będą prezentowane na posiedzeniach rządu.

Minister spraw zagranicznych podkreślił w piątek w TVP Info, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie wymagało zmian w dokumentach traktatowych. - To będzie podstawą również do dyskusji o nowym traktacie - dodał. Podkreślił, że może być także podstawą do zastanowienia się, jak "traktaty uzupełnić, jak naprawić i co naprawić".

 

- My już proponujemy. Dziś słyszałem polityków, panią premier, która zdecydowała, że już na najbliższych posiedzeniach rządu będziemy pierwsze propozycje przedstawiać. Nawet wstępnie się umówiliśmy, że tak jak przedstawialiśmy niedawno program 500+, Mieszkanie+, to być może w takiej roboczej formie zaczniemy przedstawiać koncepcję Europa+, czyli Europa poprawiona, Europa zmodyfikowana - poinformował Waszczykowski.

 

- Myślę że jest takie oczekiwanie od wielu obywateli, przede wszystkim polskich, ale również w Europie, aby przedstawić nową, funkcjonalniejszą koncepcję suwerennych państw w silnej, zjednoczonej Europie - zaznaczył minister.

 

"Trzeba się zastanowić nad funkcjonowaniem KE"

 

Według niego prawdopodobnie trzeba inaczej ustawić relację między europarlamentem i parlamentami narodowymi. Szef MSZ uważa, że trzeba się zastanowić nad funkcjonowaniem Komisji Europejskiej, która - jak zaznaczył - nie pochodzi z wyborów powszechnych, demokratycznych, ale jest tworem wynikającym z pewnych przetargów politycznych między państwami.

 

- Trzeba się zastanowić nad mechanizmem podejmowania decyzji w UE, czy ten mechanizm zaproponowany: głosowanie kwalifikowaną większością jest słuszny, być może trzeba opracować obszary, w których należy poszukiwać większego poparcia dla decyzji podejmowanych przez Unię - powiedział szef MSZ. Jak dodał trzeba inaczej ocenić i zdefiniować suwerenność państw członkowskich w odniesieniu do instytucji europejskich.

 

Premier: zaproponujemy reformy

 

Premier Beata Szydło wyraziła w piątek nadzieję, że przyszłotygodniowy szczyt UE ws. Brexitu stanie się rozmową o konkretnych działaniach, które powinny być podjęte. - Zaproponujemy reformy, które w naszej opinii są konieczne do przeprowadzenia w UE po to, żeby UE stawała się silniejsza, żeby się rozwijała i przede wszystkim, żeby była UE, która jednoczy 27 państw członkowskich, która myśli o dalszym rozwoju i o tym, jak się umacniać - poinformowała premier.

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w piątek, że potrzebny jest nowy traktat europejski. "Należy dokonać reformy Unii Europejskiej, to będzie pozytywna odpowiedź na Brexit, która może stać się też ofertą dla Wielkiej Brytanii" - ocenił.

 

W czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii 51,9 proc. głosujących opowiedziało się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej. Frekwencja w referendum wyniosła 72,2 proc.

 

PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie