Spadki na otwarciu giełdy w Stanach Zjednoczonych

Biznes
Spadki na otwarciu giełdy w Stanach Zjednoczonych
Flickr.com/Sue Waters

Na otwarciu Wall Street kursy akcji gwałtownie spadły w piątek, dzień po referendum, w którym Brytyjczycy postanowili opuścić UE. Dow Jones spadł o ponad 500 pkt, tzn. o 2,8 proc., Standard &Poor's spadł o 57 pkt (2,7 proc.), a Nasdaq o 158 pkt (3,2 proc.). Agencja Associated Press odnotowuje, że to największy spadek w USA od września ubiegłego roku.

Reuters pisze, że decyzja o Brexicie zadała globalnemu systemowi finansowemu największy cios od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.

 

Inwestorzy obawiający się o perspektywy gospodarki światowej uciekali w dolara i inne bezpieczne aktywa, takie jak złoto i amerykańskie obligacje skarbowe, pozbywając się bardziej ryzykownych akcji.

 

Wstrzymano handel kontraktami terminowymi

 

Największe straty notują banki i firmy technologiczne. W przypadku Citigroup spadek wyniósł 7,4 proc., Bank of America, JPMorgan i Goldman Sachs spadły o 4-5 proc. AP podkreśla, że banki amerykańskie prowadzą duże operacje w Londynie.

 

Handel kontraktami terminowymi w nocy z czwartku na piątek na krótko wstrzymano, gdy indeksy te spadły o ponad 5 proc.

 

Fed, amerykański bank centralny, starając się uspokoić rynki finansowe oznajmił, że gotów jest zapewnić gospodarce płynność dostarczając dolary, poprzez istniejące już kanały wymiany z innymi bankami centralnymi.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze