Prof. Łętowska doktorem honoris causa UW

Polska
Prof. Łętowska doktorem honoris causa UW
Polsat News

Prof. Ewa Łętowska - pierwsza w Polsce rzeczniczka praw obywatelskich, specjalistka w dziedzinie prawa cywilnego - otrzymała w piątek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego (UW).

Prof. Ewa Łętowska (ur. 1940) jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo związana była z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Wykładała na Sorbonne-Pantheon. Jest członkiem m.in. Komitetu Helsińskiego i korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności.

 

 

Od 1987 r. do 1992 r. jako pierwsza osoba w Polsce pełniła funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. W czasie 4-letniej kadencji podjęła ponad 15 tys. spraw, głównie na podstawie 126 tys. listów obywateli. W latach 1999-2002 orzekała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W maju 2002 r. Sejm wybrał ją na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Pełniła tę funkcję przez 9 lat.

 

Opublikowała ponad 20 książek z zakresu prawa cywilnego i konstytucyjnego, ponad 300 studiów i artykułów, a także prace popularyzatorskie (np. "O prawie i o mitach", 2013). Prof. Łętowska otrzymała liczne nagrody, wyróżnienia i odznaczenia, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1996) i Krzyż Komandorski z Gwiazdą tego orderu (2011). Prywatnie jest miłośniczką opery i muzyki poważnej.

 

"Wysublimowany teoretyk"

 

Prof. Łętowska podejmuje bardzo różnorodną działalność, w równej mierze jest praktykiem, jak i "wysublimowanym teoretykiem" - podkreślił promotor doktoratu hc, prof. Marek Safjan.

 

- Kim jest Ewa Łętowska? Uczoną, intelektualistką, artystką, dziennikarzem, popularyzatorem, obrońcą praw różnorodnych mniejszości, wrażliwym na krzywdy obrońcą praw człowieka, a może prawnikiem trzymającym się żelaznej logiki i świetnie poruszającym się w obszarze klasycznych, mocno jednak sformalizowanych konstrukcji prawa prywatnego, a może jest przede wszystkim sędzią prawnym? - wyliczał Safjan.

 

- Bogatym życiorysem pani prof. Ewy Łętowskiej można by obdzielić kilka osób aktywnych zawodowo - dodał w czasie uroczystości dziekan wydziału dziennikarstwa i nauk politycznych UW, prof. Janusz Adamowski. Zauważył, że prawniczka związana naukowo była przez całą karierę naukową z PAN, co nie przeszkodziło jej zasiadać w kilku ważnych gremiach, m.in. jako rzecznik praw obywatelskich. Podkreślił, że wyróżniona honorowym doktoratem jest prekursorką w zakresie walki o prawa konsumentów w Polsce.

 

- Profesor Łętowska jest uosobieniem wspólnych zmagań o demokrację i praworządność w Europie - z jednej strony jako osoba przywiązana do własnej historii i kultury, z drugiej zaś strony - jako zwolenniczka wspólnej Europy - napisał w opinii o przyznaniu tego tytułu prof. Johannes Masing z Uniwersytetu Alberta Ludwika we Fryburgu.

 

Uroczystość odbyła się w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy Krakowskim Przedmieściu.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie