Prezydent Szwajcarii: Brexit skomplikuje rozmowy z UE ws. imigracji

Świat
Prezydent Szwajcarii: Brexit skomplikuje rozmowy z UE ws. imigracji
PAP/EPA/PETER SCHNEIDER

Negocjacje Szwajcarii z Brukselą w sprawie ograniczenia imigracji z UE skomplikują się w następstwie brytyjskiego referendum, gdyż kwestia Brexitu absorbuje obecnie uwagę unijnych władz - ostrzegł w piątek szwajcarski prezydent Johann Schneider-Ammann.

Szwajcaria ma do lutego 2017 roku wprowadzić w życie zatwierdzone w referendum w 2014 roku restrykcje dotyczące napływu cudzoziemców i dlatego powinna najpóźniej latem zawrzeć odpowiednie porozumienie z Unią Europejską. Przedstawiciele szwajcarskich władz wyrażają jednak obawy, że szanse na to osłabia perspektywa wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.


- UE zasygnalizowała gotowość zintensyfikowania rozmów po referendum w sprawie Brexitu. Jednocześnie widać, że z wyjściem Zjednoczonego Królestwa poszukiwanie rozwiązania nie stało się prostsze - powiedział Schneider-Ammann dziennikarzom w Bernie.


"Dziś nie załatwi się w Brukseli niczego"


Zapytany jak wyglądają jego kontakty z przywódcami UE odparł z nutką ironii: "Dziś rano, jeśli jest się Szwajcarem, nie załatwi się w Brukseli niczego". Dodał, że rozmowy prowadzone są nadal na szczeblu technicznym, ale bynajmniej nie jest jasne, czy da się wkrótce osiągnąć polityczną ugodę.


Jak podkreślił Schneider-Ammann, w grę wchodzi także wprowadzenie przez Szwajcarię jednostronnych rozwiązań, ale on osobiście preferowałby porozumienie bilateralne. Zdaniem analityków posunięcie jednostronne pociągnęłoby za sobą ryzyko także dla innych umów z UE.


Szwajcaria stara się wynegocjować kompromis z Brukselą, sprzeciwiającą się jakimkolwiek ograniczeniom zagwarantowanej w układach bilateralnych swobody ruchu osobowego. Rozmowy te zawieszono do czasu brytyjskiego referendum.


Jak zaznacza Reuters, Brexit dał się w Szwajcarii odczuć przede wszystkim podrożeniem franka wobec euro, co skłoniło Szwajcarski Bank Narodowy do natychmiastowej interwencji na rzecz ustabilizowania kursu własnej waluty. Schneider-Ammann powiedział, że rząd uważnie przygląda się frankowi i utrzymuje stały kontakt z bankiem centralnym.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie