Papież o Brexicie: to wola narodu

Świat
Papież o Brexicie: to wola narodu
PAP/EPA/TELENEWS

W drodze do Armenii w piątek papież powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu: "To była wola wyrażona przez naród. To wymaga od wszystkich nas wielkiej odpowiedzialności, by zagwarantować dobro Zjednoczonego Królestwa, a także dobro i koegzystencję całego kontynentu europejskiego". - Tego oczekuję - dodał Franciszek.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisław Gądecki, odniósł się do wyników referendum w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że solidarność europejska to dorobek wielu pokoleń, a najgroźniejsze dla Europy są nowe podziały, w tym przeciwstawienie Europy bogatych Europie biednych.


- Dla nas chrześcijan budowanie jedności między osobami, społecznościami i narodami jest ważnym zadaniem, zleconym przez samego Chrystusa. Jesteśmy przekonani, że jedność Chrystusowa jest prawdziwym źródłem nadziei dla Europy i świata. I chociaż w funkcjonowaniu Unii Europejskiej jest wiele spraw, które mogą niepokoić, chociaż szanujemy decyzję Brytyjczyków podjętą w sposób demokratyczny, to jednak nie możemy zapomnieć, że jedność jest lepsza od podziałów, a solidarność europejska jest ostatecznie dorobkiem wielu pokoleń – podkreślił abp. Gądecki.


- Nic bardziej nie zagraża Europie niż nowe podziały, w tym przeciwstawienie Europy bogatych Europie biednych – dodał.


"Z nadzieją spoglądamy w przyszłość"


Jak zaznaczył, Kościół od lat troszczy się przede wszystkim o to, aby Europa zachowała swoje chrześcijańskie dziedzictwo. - Z nadzieją więc spoglądamy w przyszłość i ufamy, że jedność narodów europejskich budowana na Chrystusie zwycięży i przyczyni się do zbudowania cywilizacji miłości - dodał przewodniczący KEP.


Według ostatecznych rezultatów czwartkowego referendum, ogłoszonych w piątek przez brytyjską komisję wyborczą 51,9 proc. głosujących opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem kraju w UE.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze