Obama: USA i Wielka Brytania zachowają swoją "specjalną relację"

Świat
Obama: USA i Wielka Brytania zachowają swoją "specjalną relację"
PAP/EPA/Monica M. Davey

Prezydent USA Barack Obama przeprowadził w piątek w związku z Brexitem konsultacje z premierem W. Brytanii Davidem Cameronem. - Choć zmienią się stosunki Zjednoczonego Królestwa z UE, nie zmieni się specjalna relacja, jaka łączy nasze kraje - powiedział Obama.

Po telefonicznej rozmowie z Cameronem Obama zapewnił też, że Unia Europejska "pozostanie jednym z nieodzownych partnerów" Ameryki. Dodał, że Wielka Brytania zobowiązuje się do przeprowadzenia "uporządkowanego wyjścia z UE".

 

Brytyjczycy zagłosowali w czwartkowym referendum za opuszczeniem UE. Na wynik głosowania Biały Dom zareagował już wcześniej w piątek - Obama w oświadczeniu wydanym przed rozmową z Cameronem zapewnił, że uznaje wynik referendum i że stosunki USA z Wielką Brytanią nie doznają uszczerbku.

 

Również szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry konsultował się telefonicznie ze swym brytyjskim odpowiednikiem Philipem Hammondem. Amerykański sekretarz stanu "jest przekonany, że USA powinny być zaangażowane w proces (wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE), ale należy (w tej kwestii) zachować spokój" - powiedział rzecznik Kerry'ego John Kirby.

 

Brexit nie wpłynie na współpracę

 

Także szef Pentagonu Ash Carter rozmawiał telefonicznie z ministrem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem; obydwaj zapewnili po tych konsultacjach, że Brexit nie wpłynie na bliską współpracę między ich krajami - poinformował rzecznik Pentagonu Peter Cook.

 

Zjednoczone Królestwo, jak powiedział Fallon, chce nadal odgrywać "aktywną i trwałą rolę w sprawach dotyczących globalnego bezpieczeństwa" - dodał rzecznik resortu obrony USA.

 

Stany Zjednoczone są przekonane, że Wielka Brytania pozostanie ich silnym sojusznikiem w NATO - podkreślił Cook.

 

Fed, amerykański bank centralny, starając się uprzedzić dalsze niepokoje na rynkach finansowych, które zareagowały w piątek na wynik referendum gwałtownymi spadkami, oznajmił, że gotów jest zapewnić gospodarce płynność dostarczając środki, poprzez istniejące już kanały wymiany z innymi bankami centralnymi.

 

PAP

 

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze