MSZ: szanujemy decyzję Brytyjczyków. Konieczne reformy UE

Polska
MSZ: szanujemy decyzję Brytyjczyków. Konieczne reformy UE
PAP/EPA/HANNAH MCKAY

"Szanujemy decyzję obywateli Wielkiej Brytanii, nie oznacza ona jednak zakwestionowania projektu europejskiego, konieczne jest podjęcie reform UE, Polska będzie aktywnym członkiem tego procesu" - głosi wydane w piątek oświadczenie MSZ.

Czwartkowe referendum rozstrzygnęło o wyjściu Wlk. Brytanii z UE. Według podanych w piątek ostatecznych wyników, 51,9 proc. Brytyjczyków, którzy wzięli udział w referendum opowiedziało się za opuszczeniem przez ich kraj UE.

 

"Przyjmujemy do wiadomości i szanujemy decyzję obywateli Zjednoczonego Królestwa, wyrażoną w referendum. Wielka Brytania jest suwerennym krajem i miała prawo do zdecydowania o swojej przyszłości w UE. Głos narodu brytyjskiego nie powinien być powodem do krytyki, tylko służyć jako sygnał ostrzegawczy i mobilizujący nas do dalszego działania. Rozczarowanie integracją europejską i spadek zaufania do UE są zjawiskiem widocznym w niektórych Państwach Członkowskich, któremu musimy przeciwdziałać, przybliżając Unię do obywateli" - głosi oświadczenie MSZ.

 

Nowy kształt, nowe stosunki

 

Podkreślono w nim, że możliwość opuszczenia UE została przewidziana w unijnych Traktatach i teraz "czeka nas proces negocjacji dotyczących kształtu nowych stosunków".

 

"Unia jest do tego procesu przygotowana. Polska jest gotowa, aby poszukiwać najlepszych rozwiązań dotyczących przyszłych relacji Zjednoczonego Królestwa i UE. Pozostajemy otwarci w kwestii zakresu i charakteru porozumienia regulującego przyszłe stosunki między Wielką Brytanią a UE, podkreślając że powinno być pragmatyczne i korzystne dla wszystkich stron" - podkreślono w oświadczeniu MSZ.

 

Zapewniono w nim "obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków, pracujących i mieszkających w Wielkiej Brytanii, że w trakcie rozmów z partnerami brytyjskimi dotyczących przyszłego porozumienia z UE" strona polska będzie dążyć do "wypracowania rozwiązania, które będzie gwarantować nabyte przez nich prawa".

 

Zjednoczone Królestwo pozostaje ważnym partnerem Polski

 

MSZ podkreśliło, że negatywny wynik referendum w Wielkiej Brytanii "nie oznacza zakwestionowania projektu europejskiego".

 

"Konieczne jest podjęcie reform UE, mających na celu jej odbiurokratyzowanie, nadanie jej decyzjom większej demokratycznej legitymacji, a także lepszą adaptację do nowych wyzwań. Polska jest i będzie aktywnym członkiem tego procesu. Powinniśmy teraz działać, razem aby nie dopuścić do dalszych podziałów w UE" - oświadczył resort spraw zagranicznych.

 

Zapewnił również, że "Zjednoczone Królestwo pozostaje w dalszym ciągu ważnym partnerem Polski".

 

"Wierzymy w konstruktywną współpracę na forum europejskim w obszarach wspólnego zainteresowania obu naszych krajów. Łączy nas wspólne spojrzenie na najważniejsze kwestie agendy europejskiej i międzynarodowej, w tym bezpieczeństwo, co nabiera szczególnego znaczenia w przededniu Szczytu NATO w Warszawie. Ważną rolę w rozwoju relacji dwustronnych odgrywa obecność na terenie Zjednoczonego Królestwa licznej grupy Polaków, którzy wnoszą istotny wkład w życie gospodarcze, społeczne i kulturalne UK" - podkreśliło MSZ.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie