Kukiz: wierchuszka pasożytniczej kasty UE powinna podać się do dymisji

Polska
Kukiz: wierchuszka pasożytniczej kasty UE powinna podać się do dymisji
Polsat News

- Brexit to dla UE ostatni dzwonek by przeprowadzić proces odnowy; albo Unia zrestrukturyzuje się w oparciu o wolny rynek i suwerenność europejskich narodów, albo proces rozpadu będzie postępował - powiedział w piątek lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Komentując podjętą w referendum decyzję o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, Kukiz powiedział na briefingu prasowym, że "w obecnej sytuacji cała wierchuszka pasożytniczej kasty UE powinna podać się do dymisji: pan  Juncker, pan Tusk, pan Martin Schulz".


- Co wyjście Wielkiej Brytanii oznacza dla Polski? Niestety nic dobrego. Brytyjczycy stanowili przeciwwagę dla centralistycznych zapędów Berlina, które po Brexicie się nasiliły - powiedział Kukiz.


Według niego Polska powinna w tej sytuacji nasilić współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja) oraz rozważyć jej rozszerzenie o Rumunię i Chorwację. W przeciwnym razie - mówił -  zrealizuje się "wizja kontrolowanej przez Niemcy Mitteleuropy".


Lider Kukiz'15 wyraził nadzieję, że "Unia po tym wszystkim się pozbiera".


"Bardzo bym się cieszył, gdyby Tusk podał się do dymisji"


- Ja tak po ludzku dodam od siebie, że musiało nastąpić tąpnięcie w tym eurokołchozie, w strukturach, które zostały zorganizowane właśnie na bazie biurokracji. Z tą biurokracją mieliśmy przez osiem lat do czynienia w Polsce; jej główny przedstawiciel jest głównym reprezentantem biurokracji unijnej. Ja naprawdę bardzo bym się ucieszył gdyby pan Tusk podał się do dymisji, wrócił do Polski i tutaj też poniósł odpowiedzialność za to, co wcześniej wyczyniał z Polską - powiedział Kukiz. Dodał, że jego zdaniem "to, co wykończyło Polskę, to samo wykańcza UE".


Kukiz zaznaczył, że był i jest zwolennikiem UE, rozumianej jako wspólnota suwerennych państw, a nie "sterowanych z Berlina podmiotów podległych polityce pani (kanclerz Niemiec Angeli) Merkel albo interesom Niemiec".


"Polacy mogli zobaczyć, jak ważne jest referendum"


Dodał, że on osobiście cieszy się z wyniku brytyjskiego referendum z kilku powodów. Po pierwsze - mówił - wynik "spowoduje dyskusję nad restrukturyzacją całej UE i podmiotowością państw".


- Cieszę się też, że Polacy mogli zobaczyć jak ważne jest referendum. Proszę państwa, 72 proc. uczestniczyło tam  w wydarzeniach dotyczących swojej ojczyzny. U nas trudno jest zmusić do wyjścia z domu, bo deszcz pada, albo jest tak ładna pogoda, że nie ma sensu wyjść, bo fajnie się kaszanka smaży - powiedział Kukiz.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie