"Efektu domina nie będzie". Szef rządu Austrii o skutkach Brexitu

Świat
"Efektu domina nie będzie". Szef rządu Austrii o skutkach Brexitu
PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Kanclerz Austrii Christian Kern oświadczył w piątek, po ogłoszeniu wyniku brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w UE, że nie spodziewa się efektu domina, czyli kolejnych plebiscytów w innych krajach Wspólnoty. Wykluczył jego przeprowadzenie w Austrii.

- Nie obawiam się efektu domina - powiedział Kern w Wiedniu. - Z pewnością nie narazimy Austrii na żadne referendum (w sprawie ewentualnego wystąpienia z UE - red) - dodał. Ocenił, że na skutek Brexitu "Europa straci w świecie na znaczeniu i pozycji".

 

Kern podkreślił, że odpowiedzialność za decyzję podjętą w historycznym referendum ponoszą wyłącznie brytyjscy politycy. - Musimy przyjąć do wiadomości, że wynik takiego plebiscytu będzie zły, jeśli wcześniej przez 10 lat mieliśmy do czynienia z fundamentalną opozycją wobec europejskich zagadnień - powiedział.

 

Po podjęciu decyzji przez Brytyjczyków tym ważniejsze będzie nakreślenie obywatelom UE europejskich perspektyw, a do tego pilnie potrzebne są reformy - zaznaczył szef austriackiego rządu. Jak dodał, zwłaszcza w dziedzinie polityki gospodarczej Bruksela musi zatroszczyć się o to, by Europa była nie tylko dla wielkich koncernów, ale również dla klasy średniej.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze