Cameron: ustąpię do października

Świat
Cameron: ustąpię do października
PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył w piątek, że do października poda się do dymisji po tym, jak w czwartkowym referendum Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z Unii Europejskiej.

Według oficjalnych wyników referendum 51,9 proc. brytyjskich wyborców zagłosowało za opuszczeniem UE, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

 

Nowy kierunek, nowy przywódca

 

- Brytyjczycy podjęli bardzo czytelną decyzję w sprawie obrania odmiennej drogi i dlatego uważam, że kraj potrzebuje nowego przywództwa, by pójść w tym kierunku - powiedział Cameron dziennikarzom przed swoją siedzibą na Downing Street w Londynie.

 

Zapewnił, że jako premier zrobi, co w jego mocy, aby ustabilizować kraj w najbliższych miesiącach. Ale - jak zastrzegł - nie jest właściwe, by był "kapitanem tego statku", który pokieruje Wielką Brytanią "do następnego punktu docelowego".

 

"Nie ma dzisiaj potrzeby, by precyzyjnie określać harmonogram", ale Wielka Brytania "powinna mieć nowego premiera do rozpoczęcia konwencji Partii Konserwatywnej w październiku" - oznajmił.

 

Negocjacje ws. Brexitu pod rządami nowego premiera

 

Cameron dodał, że negocjacje w sprawie Brexitu powinny rozpocząć się już pod rządami nowego premiera. - Uważam za właściwe, aby ten nowy premier podjął decyzję o tym, kiedy zastosować art. 50 (Traktatu Lizbońskiego) i rozpocząć formalny i prawny proces wychodzenia z UE - wskazał. Jak zapowiedział, w przyszłym tygodniu weźmie udział w szczycie Rady Europejskiej i wyjaśni decyzję, którą podjęli Brytyjczycy i którą podjął on sam.

 

Brytyjski premier poinformował, że jego rząd spotka się na posiedzeniu w poniedziałek. - Będziemy kontynuowali przeprowadzanie ważnych ustaw, które zostały przedstawione w parlamencie w mowie tronowej - wskazał, dodając że w piątek rano poinformował królową Elżbietą II o podejmowanych krokach.

 

"Czuję się zaszczycony, że mogłem służyć Wielkiej Brytanii"

 

Cameron podkreślił, że chociaż wyjście z UE nie jest ścieżką, którą zalecał, to jest "pierwszą osobą, która będzie chwalić wspaniałe atuty" Wielkiej Brytanii. - Powiedziałem wcześniej, że Wielka Brytania może przetrwać poza Unią Europejską i że faktycznie możemy znaleźć (na to) sposób teraz, kiedy decyzja o wyjściu została podjęta. Musimy znaleźć najlepsze rozwiązanie i zrobię wszystko, aby w tym pomóc - zaznaczył.

 

- Kocham ten kraj i czuję się zaszczycony, że mogłem mu służyć; w przyszłości zrobię wszystko, co mogę, by pomóc, aby ten wspaniały kraj odniósł sukces - powiedział Cameron.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie