Straż graniczna zlikwidowała nielegalną fabrykę papierosów. Towar za ponad 2 mln zł

Polska
Straż graniczna zlikwidowała nielegalną fabrykę papierosów. Towar za ponad 2 mln zł
Polsat News

Straż Graniczna zatrzymała osiem osób, podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcję papierosów. W województwie mazowieckim zlikwidowana została fabryka, z zabezpieczonym towarem za ponad 2 mln zł.

Zatrzymani, to siedmiu Polaków i Litwin, w wieku 25-48 lat; wszyscy zostali tymczasowo aresztowani - poinformowała w czwartek mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku.

 

Skarb Państwa stracił ponad 3 mln

 

Nielegalna fabryka działała na terenie województwa mazowieckiego. Była tam kompletna linia do produkcji papierosów, o wydajności 3 tys. papierosów na minutę. Na miejscu pogranicznicy zabezpieczyli ponad 60 tys. paczek już gotowych papierosów, prawie 2 tony tytoniu i inne półprodukty; łączna wartość tego towaru przekracza 2 mln zł.

 

- Wstępnie wyliczone straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego to ponad 3 mln zł - dodała mjr Zdanowicz.

 

Główne zarzuty dotyczą kierowania lub działania w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa skarbowe. Jeden z zatrzymanych ma też zarzut związany z tym, że nabył i przechowywał blisko 22 tony tytoniu, nie zgłaszając tego do opodatkowania.

 

Kolejny przypadek

 

Działania były prowadzone wspólnie z Urzędem Kontroli Skarbowej w Białymstoku. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje tamtejszy oddział zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

 

To kolejna nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana w ostatnim czasie w Polsce. Kilka dni temu Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o dwóch takich przypadkach - pod Warszawą i w Zielonej Górze. W sumie w obu fabrykach zabezpieczono ponad 8 ton tytoniu i ponad 5 mln gotowych papierosów; straty Skarbu Państwa mogły sięgnąć 50 mln zł.

 

PAP

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie