Prokuratura Krajowa sprawdzi czas wolny prokuratorów wojskowych

Polska
Prokuratura Krajowa sprawdzi czas wolny prokuratorów wojskowych
s

Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych, Waldemar Puławski, wysłał do prokuratorów wydziałów wojskowych pismo, w których zobowiązał wszystkich podległych mu prokuratorów ds. wojskowych do pisemnego informowania go o udziale m.in. w spotkaniach stowarzyszeń i spotkaniach integracyjnych grup zawodowych. Zdaniem części środowiska to "esbecka praktyka".

Jak poinformowało radio RMF FM, Waldemar Puławski oprócz informacji o udziale spotkaniach stowarzyszeń i spotkaniach integracyjnych, oczekuje także powiadomień o "oficjalnych spotkaniach i naradach z przedstawicielami władz rządowych lub samorządowych" oraz "przyjmowaniu delegacji zagranicznych lub uczestniczeniu w takich delegacjach".

 

Zdaniem prokuratora Krzysztofa Parchimowicza, który stanął na czele stowarzyszenie Lex Super Omnia, czyli "Prawo Ponad Wszystkim", zrzeszającego prokuratorów przeciwnych reformie wprowadzanej przez Zbigniewa Ziobrę, polecenie Puławskiego to element walki z jego organizacją.

 

Jak powiedział, nakaz  ten może zniechęcić prokuratorów do spraw wojskowych do wstąpienia do jego stowarzyszenia, lub do innych stowarzyszeń, oraz izolować prokuratorów wojskowych od prokuratorów, którzy wcześniej pracowali w prokuraturach powszechnych.

 

Zdaniem samych śledczych cytowanych przez RMF FM, polecenie, które wyszło z prokuratury krajowej to powrót do najczarniejszych czasów PRL-u i "esbeckiej taktyki", która "ma rodzić strach, dzielić środowisko i promować donosicielstwo".

 

Lex Super Omnia zapowiedziało skargę na to polecenie do prokuratora krajowego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

RMF FM

jak/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie