Poziom bezrobocia najniższy od prawie 8 lat

Biznes
Poziom bezrobocia najniższy od prawie 8 lat
Polsat News

Stopa bezrobocia wyniosła w maju 9,1 proc. - podał. Główny Urząd Statystyczny. Jest to najniższy wskaźnik bezrobocia od listopada 2008 roku. Jest to także najniższy odczyt w porównaniu z innymi majami na przestrzeni ostatnich 25 lat.

Majowe bezrobocie jest niższe o 0,1 punktu procentowego niż szacowało ministerstwo pracy. Natomiast w kwietniu stopa bezrobocia wynosiła 9,5 proc.

 

Według GUS w końcu maja liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy ukształtowała wynosiła 1 mln 457 tys. osób  i zmniejszyła się w porównaniu do kwietnia o prawie 65 tys.. Porównując z majem ubiegłego roku ubyło 245 tys. bezrobotnych.

 

Najwięcej pracy w Wielkopolsce najmniej na Warmii i Mazurach

 

Najniższą stopę bezrobocia zanotowano w maju w województwie wielkopolskim - wyniosła 5,7 proc. Najgorzej pod tym względem prezentowały się województwa warmińsko-mazurskie (15 proc.) i kujawsko-pomorskie (12,7 proc).

 

W porównaniu z majem zeszłego roku stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich województwach. W największym stopniu obniżyła się w województwie zachodniopomorskim (o 2,3 punktu procentowego), a w najmniejszym - w województwie lubelskim (o 1 punkt procentowy).

 

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 154,4 tys. Była więc według urzędu niższa niż przed miesiącem (o 10,6 proc.) i niższa niż przed rokiem (o 4,3 proc.). Natomiast do urzędów pracy zgłoszono 126,3 tys. ofert zatrudnienia, o 10,3 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o 3,3 proc. więcej niż przed rokiem.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie