Podtopienia i osunięcia ziemi w Japonii. Sześć ofiar śmiertelnych

Świat
Podtopienia i osunięcia ziemi w Japonii. Sześć ofiar śmiertelnych
AP

Co najmniej sześć osób zginęło od poniedziałku w południowo-zachodniej Japonii, gdzie rekordowe opady deszczu spowodowały podtopienia i osunięcia ziemi - poinformowały w środę władze. Zalecono ewakuację setek tysięcy mieszkańców wyspy Kiusiu.

Chodzi o rejony, które wciąż borykają się ze skutkami trzęsienia ziemi o sile 7,3 w skali Richtera sprzed dwóch miesięcy. W jego wyniku zginęło 49 osób. Kwietniowe wstrząsy sprawiły, że w tych rejonach łatwiej dochodzi teraz do osunięć ziemi.

 

"Mam tylko ubranie, które mam na sobie"

 

- Tak bardzo się spieszyłam, że nie wzięłam nic z domu. Mam tylko ubranie, które mam na sobie - powiedziała telewizji NHK starsza kobieta przebywająca w ośrodku ewakuacyjnym.

 

Wśród ofiar śmiertelnych jest małżeństwo w wieku ok. 80 lat. Ich dom w mieście Kumamoto znalazł się pod lawiną błotną. Wcześniej w ciągu godziny spadło tam ponad 100 mm deszczu.

 

Premier Japonii Shinzo Abe przyjechał w środę do Kumamoto, by rozpocząć kampanię przed lipcowymi wyborami do niższej izby parlamentu.

 

Ostrzeżenia przed kolejnymi osunięciami ziemi

 

Władze ostrzegają przed kolejnymi osunięciami ziemi w rejonach, które w kwietniu nawiedziło trzęsienie ziemi. Wciąż dochodzi tam do wstrząsów wtórnych; najnowsze odnotowano w środę rano.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie