NBP przygotowany na Brexit

Biznes
NBP przygotowany na Brexit
Polsat News

- Zawsze jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność, czy to jest Brexit, czy to są inne zakłócenia na rynku finansowym. Taka jest odpowiedzialność banku centralnego. Mamy wszystkie instrumenty (...), zarówno zasilające w płynność, jak i absorbujące płynność. W związku z tym nie ma specjalnej potrzeby przygotowywania się - poinformowała wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Anna Trzecińska.

Na pytanie, czy NBP konsultuje się z innymi bankami centralnymi, np. Europejskim Bankiem Centralnym, czy Bankiem Anglii Anna Trzecińska powiedziała: - Myślę, że każdy z banków centralnych dokładnie zna swoją rolę (...). Na wszelkich spotkaniach wymieniamy informacje, to jest naturalne (...), jakie są zagrożenia, jakie ryzyka, jak inne banki centralne się przygotowują i staramy się wszystkie te procedury mieć, tak jak powinno to być w banku centralnym - odpowiedziała wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Anna Trzecińska.

 

"Najgorszą rzeczą jest wpadanie w panikę"

 

Wiceprezes NBP radzi zachować spokój, bowiem - jak wskazała - najgorszą rzeczą jest wpadanie w panikę i negatywne scenariusze. - Ja mogę zagwarantować, że bank centralny jest przygotowany - dodała.

 

Według Trzecińskiej należy unikać spekulacji, czy ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE mogłoby spowodować gwałtowane wahania kursu złotego wymagające reakcji NBP.

 

- Najgorzej jest, jak właśnie pod wpływem nieodpowiedzialnych wypowiedzi kurs waha się. Tego byśmy nie chcieli. A pamiętajmy, nikt nie podkreśla fundamentów polskiej gospodarki. Bardziej pozytywnie spójrzmy - zaapelowała.

 

Referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli Brexitu, ma się odbyć w najbliższy czwartek.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie