Zaczęło się lato. Astronomiczne. Kalendarzowe już jutro

Polska
Zaczęło się lato. Astronomiczne. Kalendarzowe już jutro
Pixabay/Stevebidmead

W samym środku minionej nocy o godzinie 00:34 oficjalnie rozpoczęło się astronomiczne lato. Pierwsze upały już za nami, a na horyzoncie temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza. Najgorętszą porą roku będziemy cieszyć się przez 94 dni.

Już od pierwszych dni lata czekają nas wysokie temperatury. Według prognoz w środę termometry sięgną 33 kresek. Ciepło będzie do końca tygodnia – w czwartek 31 stopni Celsjusza, w piątek 30, a w weekend kolejno 29 i 26 stopni.

 

Lato kalendarzowe rozpocznie się 22 czerwca.

 

Planety widoczne gołym okiem

 

Letnie noce są co prawda krótkie i nie tak ciemne jak zimą, ale za to zwykle ciepłe, co sprzyja podziwianiu zjawisk astronomicznych i obiektów na niebie.

 

W wakacje na niebie będzie królować tzw. Trójkąt Letni, którego wierzchołki wyznaczane są przez trzy bardzo jasne gwiazdy. Są to: Wega z gwiazdozbioru Lutni, Deneb z konstelacji Łabędzia i Altair z gwiazdozbioru Orła. Trójkąt Letni jest o tej porze roku widoczny przez całą noc.

 

150 meteorów na godzinę

 

Co roku od 17 lipca do 24 sierpnia można podziwiać rój spadających gwiazd o nazwie Perseidy. Jest to jeden z najaktywniejszych rojów meteorów. Swoje maksimum ma 12 sierpnia. Wtedy liczba obserwowanych zjawisk może osiągnąć nawet 150 meteorów na godzinę. Perseidy są związane z kometą 109P/Swift-Tutle. Są to szybkie, białe meteory ze śladami. Potrafią pojawiać się grupami po kilka/kilkanaście w ciągu 2-3 minut. W wielu miejscach w Polsce w okolicach maksimum Perseidów często organizowane są tzw. noce spadających gwiazd, czyli pikniki astronomiczne i pokazy nieba.

 

Na letnim niebie podziwiać można też planety. Gołym okiem widoczne będą Jowisz, Mars i Saturn, a w drugiej części nocy można spróbować przy pomocy lornetki dojrzeć Urana i Neptuna.

 

polsatnews.pl, PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!