Wojsko w Japonii postawione w stan gotowości. Z powodu rakiety Korei Płn.

Świat
Wojsko w Japonii postawione w stan gotowości. Z powodu rakiety Korei Płn.
Flickr/MIKI Yoshihito

Japońskie wojsko zostało we wtorek postawione w stan gotowości z powodu sygnałów, że Korea Północna przygotowuje się do wystrzelenia pocisku balistycznego. Marynarka wojenna i systemy Patriot otrzymały rozkaz zestrzelenia każdego pocisku lecącego w stronę Japonii.

Według japońskiego źródła rządowego, cytowanego przez agencję Kyodo, Pjongjang może przygotowywać się do wystrzelenia rakiety balistycznej średniego zasięgu typu Musudan ze wschodniej części kraju w kierunku Morza Japońskiego.

 

Wydaje się, iż Korea Płn. przeniosła pocisk średniego zasięgu na swe wschodnie wybrzeże, ale nie ma oznak, że wystrzelenie rakiety jest bliskie - podała południowokoreańska agencja Yonhap. Agencja powołuje się na źródło w wojsku Korei Południowej, które twierdzi, że chodzi o rakietę Musudan. Ma ona zasięg od 2,5 tys. do 4 tys. km i mogłaby dosięgnąć Korei Płd. i Japonii, ale także amerykańskich baz wojskowych na Pacyfiku.

 

Fiasko i alerty

 

Kilka przeprowadzonych w kwietniu i maju prób z tym pociskiem zakończyło się fiaskiem. Także wtedy ogłaszano alerty w japońskim wojsku.

 

Jak twierdzą przedstawiciele władz USA i Korei Południowej, w kwietniu Korea Płn. trzykrotnie testowała rakietę Musudan. W maju taką próbę podjęto raz, dzień po postawieniu przez Japonię jej sił samoobrony w stan gotowości.

 

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

 

PAP

kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie