Fracas - to nią zagrają piłkarze w fazie pucharowej ME

Sport
Fracas - to nią zagrają piłkarze w fazie pucharowej ME
adidas

Fracas - to nazwa oficjalnej piłki, która zastąpi w fazie pucharowej mistrzostw Europy we Francji używaną w rywalizacji grupowej Beau Jeu. Po raz pierwszy w historii turnieju na drugą część zmagań przygotowano osobną piłkę.

Jak pisze w komunikacie jej producent, słowo "fracas" wyraża emocje i napięcie związane z systemem pucharowym. Podkreślono, że nieprzewidywalność i emocje starano się także wyrazić w wyglądzie nowego modelu poprzez dynamiczne zestawienie czerwieni i czerni. Styl Beau Jeu określono jako bardziej zrównoważony. Proces produkcji obu piłek trwał 18 miesięcy, a w testach brały udział światowe gwiazdy.

 

Przed czterema laty grano piłką noszącą nazwę Tango 12. Była zdominowana przez białe okręgi, które były oddzielone czarnymi trójkątami. Na obwodzie okręgów umieszczone były barwy narodowe gospodarzy Euro 2012 - biało-czerwone Polski i żółto-niebieskie Ukrainy.

 

Od 1972 roku mecze ME rozgrywane są specjalnie przygotowanymi piłkami firmy Adidas. Podczas turnieju odbywającego się na boiskach Belgii używany był Telstar, podobnie jak cztery lata później.

 

Potem nastąpiła era Tanga. W 1992 roku w Szwecji kopano Etrusco Unico, a w kolejnym turnieju - w Anglii - Questra Europa. Następne ME - w Belgii i Holandii - rozgrywano piłkami Terrestra, w Portugalii gole zdobywano Roteiro, a na boiskach Austrii i Szwajcarii w 2008 roku - Europassem.

 

Modele piłki na ME:
1972 - Telstar
1976 - Telstar
1980 - Tango
1984 - Tango
1988 - Tango Europa
1992 - Etrusco Unico
1996 - Questra Europa
2000 - Terrestra
2004 - Roteiro
2008 - Europass
2012 - Tango 12
2016 - Beau Jeu (faza grupowa) i Fracas (faza pucharowa)

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie