Już 100 mln euro na koncie Fundacji Auschwitz-Birkenau

Polska
Już 100 mln euro na koncie Fundacji Auschwitz-Birkenau
Auschwitz.org/Paweł Sawicki

100 mln euro zgromadziła już na kontach Fundacja Auschwitz-Birkenau. Zyski od tego kapitału zabezpieczają finansowanie konserwacji obiektów zabytkowych w Muzeum Auschwitz - podały we wtorek służby prasowe placówki po spotkaniu rady Fundacji.

- Kapitał, którym zarządza Fundacja, dotychczas wsparło 36 państw oraz dziewięcioro darczyńców indywidualnych. W sumie deklaracje finansowe wynoszą ok. 112 mln z planowanych 120 mln euro. W 2015 r. Fundacja otrzymała łącznie niemal 30 mln euro od krajów i darczyńców indywidualnych. Obecnie kapitał Fundacji Auschwitz-Birkenau sięga 100 mln euro, czyli ponad 400 mln zł i jest jednym z największych w Polsce - poinformował rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.

 

Dyrektor Fundacji Anna Miszewska powiedziała, że w ubiegłego roku do grona darczyńców dołączyły Włochy, które zadeklarowały 1 mln euro, a także Hiszpania - 100 tys. euro. Decyzję o podwyższeniu zapowiedzianych wcześniej kwot podjęły Turcja, Irlandia oraz Norwegia. - Należy dodać, że Niemcy, największy donator Fundacji, dokonały w 2015 r. ostatniej wpłaty. Łącznie przekazały w sumie 60 mln euro - powiedziała.

 

Ok. 8 mln na konserwację obiektów

 

Miszewska dodała, że w 2016 roku na prace konserwatorskie Fundacja przeznaczy ok. 8 mln zł. Główny nacisk położony jest na zabezpieczenie 45 baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. W ub.r. na konserwacje przeznaczonych zostało 6,4 mln zł.

 

Wicedyrektor Muzeum Auschwitz Rafał Pióro przypomniał, że dzięki wsparciu Fundacji w 2016 r. został zakończony kilkuletni projekt badawczy, który skupiał się m.in. na opracowaniu metod konserwacji, zabezpieczenia i wzmocnienia konstrukcji historycznych baraków w byłym Birkenau. - Udało się przykładowo opracować metodę prostowania zniekształconych ścian baraków murowanych, co pozwoli zachować ich autentyczność i poprawi statykę - powiedział Pióro.

 

Wicedyrektor dodał, że jednym z najważniejszych obecnie realizowanych projektów jest konserwacja baraków murowanych 7 i 8 w dawnym obozie Birkenau. - Część wyposażenia, m.in. drewniane prycze i posadzki, zostały już oznaczone, bezpiecznie zdemontowane i przeniesione do pracowni konserwatorskich, by można było wykonać inne prace związane z konstrukcją baraków. Wstępnie zabezpieczono również warstwy malarskie i tynki. Wkrótce oba budynki zostaną przykryte specjalnymi namiotami, abyśmy byli w stanie bezpiecznie i w stabilnych warunkach zdemontować konstrukcję dachów i przystąpić do wzmacniania fundamentów i prostowania ścian - powiedział Pióro.

 

Zabezpieczenie łaźni, kuchni i latryny

 

Muzealnicy obecnie przygotowują się do konserwacji czterech kolejnych budynków murowanych w byłym obozie Birkenau. - Są to barak więźniarski, łaźnia, kuchnia i latryna. Opracowywana jest dokumentacja projektowa oraz programy prac konserwatorskich - wyjaśnił Pióro.

Wśród rozpoczętych w ostatnim czasie projektów konserwatorskich finansowanych z pieniędzy Fundacji jest m.in. też konserwacja i zabezpieczenie ścian rozbieralni w ruinach komory gazowej i krematorium III na terenie Birkenau oraz konserwacja puszek po gazie Cyklon B, stosowanym przez Niemców do masowego uśmiercania ludzi.

 

Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

 

W 1947 r. w na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.

 

Auschwitz to jedyny były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, który został wpisany na listęświatowego dziedzictwa UNESCO.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze