Cenckiewicz, Wyszkowski, Dorn i Friszke wśród kandydatów do Kolegium IPN

Polska
Cenckiewicz, Wyszkowski, Dorn i Friszke wśród kandydatów do Kolegium IPN
Polsat News

Dr Sławomir Cenckiewicz i Krzysztof Wyszkowski są wśród kandydatów do Kolegium IPN, których zgłosił w Sejmie klub PiS; kandydatami PO są m.in. Ludwik Dorn i prof. Andrzej Friszke; posłowie Kukiz'15 zgłosili kandydaturę dr. Wojciecha Muszyńskiego - wynika z informacji uzyskanych przez PAP.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, której większość przepisów weszła w życie w ubiegłym tygodniu, skrócona zostanie kadencja obecnej Rady IPN, a w jej miejsce powołane zostanie Kolegium IPN. Spośród dziewięciu członków Kolegium Instytutu, pięciu powoływać będzie Sejm, dwóch Senat i dwóch prezydent.

 

Do wtorku do godz.11. kluby sejmowe miały czas na zgłoszenie kandydatów do Kolegium.

 

Mazurek (PiS): nasi kandydaci doskonale się sprawdzą

 

Klub PiS zgłosił w Sejmie pięciu kandydatów: prof. Jana Drausa, prof. Józefa Mareckiego, prof. Piotra Franaszka, dr Sławomira Cenckiewicza oraz opozycjonistę z czasów PRL Krzysztofa Wyszkowskiego. - Jesteśmy przekonani, że nasi kandydaci na członków Kolegium IPN i Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu doskonale się sprawdzą w swojej roli - powiedziała rzecznik klubu PiS Beata Mazurek.

 

Z informacji uzyskanych w klubie Platformy wynika, że jej kandydatami w Sejmie są: historyk, prof. Andrzej Friszke, by ły wiceprezes PiS Ludwik Dorn oraz b. działacz Solidarności, b. poseł koalicji Lewica i Demokraci (w Sejmie zasiadał w latach 2007-2011) Bogdan Lis.

 

Klub Kukiz'15 zgłosił kandydaturę dr. Wojciecha Muszyńskiego. Poinformował o tym poseł Piotr Apel (Kukiz'15). PSL - jak zapowiedział rzecznik klubu ludowców Jakub Stefaniak - nie zamierza zgłaszać swego kandydata.

 

W Senacie z kolei Platforma zamierza zgłosić kandydatury: dotychczasowego członka Rady IPN, prof. Antoniego Dudka oraz sygnatariusza Porozumień Sierpniowych z 1980 roku Andrzeja Kołodzieja.

 

Wybór członków być może jeszcze w tym tygodniu

 

Terminu wyboru członków Kolegium IPN w Sejmie jeszcze nie ma. Z informacji uzyskanych przez PAP w Sejmie wynika, że być może nastąpi to jeszcze na posiedzeniu w tym tygodniu. Punkt dotyczący powołania członków Kolegium IPN znajduje się za to w porządku obrad posiedzenia Senatu, które rozpoczyna się w czwartek.

 

Według nowych przepisów, Kolegium IPN będzie zgłaszać kandydata na prezesa Instytutu spoza swego grona. Kolegium będzie wyłaniać kandydata w konkursie. Prezesa IPN będzie powoływał Sejm za zgodą Senatu na wniosek Kolegium IPN.

 

Kadencja dotychczasowego prezesa IPN Łukasza Kamińskiego wygasła w ubiegły czwartek, ale będzie on pełnił obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Konkurs, w którym ma zostać wyłoniony kandydat na kolejnego prezesa IPN, ma być ogłoszony w ciągu 10 dni od dnia powołania Kolegium Instytutu.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie