Złoty tym mocniejszy, im mniejsze ryzyko Brexitu

Biznes
Złoty tym mocniejszy, im mniejsze ryzyko Brexitu
Flickr/Dariusz Gąszczyk/CC BY 2.0

Pozytywne weekendowe sondaże dające większą szansę pozostania Wielkiej Brytanii w UE spowodowały, że złoty się umacniał - wskazują analitycy walutowi. W trakcie poniedziałkowej sesji taniało euro, dolar i frank. Drożał natomiast funt. Po południu euro kosztowało 4,39 zł, dolar - 3,87 zł, frank szwajcarski - 4,04 zł, a funt - 5,68 zł.

Analityk DM mBanku Rafał Sadoch podkreślił, że notowania polskiej waluty zyskują w poniedziałek w związku ze spadającym ryzykiem wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.

 

Rynek finansowy ocenia nawet na 80 proc. utrzymanie Wielkiej Brytanii w UE

 

- W opublikowanych w trakcie weekendu sondażach szala zwycięstwa po raz pierwszy od miesiąca przechyliła się na korzyść zwolenników pozostania w UE, co sprzyja poprawie nastrojów i notowaniom ryzykownych aktywów. Złoty jest jedną z najmocniej drożejących walut krajów emerging markets (rynków wschodzących), w poniedziałek silniejszy jest tylko rosyjski rubel i południowo afrykański rand - zwrócił uwagę Sadoch.

 

Wskazał, że choć sondaże wskazują, że 45 proc. Brytyjczyków zagłosuje na "tak" w czwartkowym referendum, a 42 proc. powie "nie" Unii, to rynek finansowy ocenia nawet na 80 proc. prawdopodobieństwo utrzymania Wielkiej Brytanii w UE.

 

Sadoch dodał, że notowania EURPLN spadły do 4,39, USDPLN do 3,87, a CHFPLN do 4,04. "Wraz z poprawą nastrojów na rynkach traci dolar amerykański, a główne europejskie indeksy giełdowe rosną w ponad 3 proc. tempie. Choć sytuacja w dalszym ciągu pozostaje napięta, a wszystko rozstrzygnie się w najbliższy czwartek, to jednak rozwój wydarzeń skłania do umiarkowanego optymizmu" - podkreślił.

 

Euro powyżej 4,50  zł mało prawdopodobne

 

Jego zdaniem osłabienie złotego wobec euro pod granicę 4,50 znacząco zmalały. Bardziej realne jest umocnienie do 4,30. Analityk ocenił jednak, że ze względu na napięcia pojawiające się w finansach publicznych oraz nadchodzące kolejne rewizje oceny polskiego ratingu w lipcu, umocnienie polskiej waluty jest mało prawdopodobne.

 

Ekspert DM BOŚ Konrad Ryczko podobnie jak Sadoch zwraca uwagę, że pozytywne sondaże dot. pozostania Wielkiej Brytanii, pomogły umocnić się złotemu.

 

Drożeje funt

 

- Spadek prawdopodobieństwa ryzykownego scenariusza spowodował transfer kapitału w kierunku bardziej ryzykownych aktywów. Polska waluta zyskiwała ok. 0,8 proc. na większości zestawień, notując jednak również spadek o 1,2 proc. względem drożejącego funta. Równie udaną sesję obserwowaliśmy na rynku krajowego długu, gdzie rentowności 10-letnich papierów ponownie znalazły się poniżej 3,1 proc.. Na rynku widoczne jest, że w przypadku zagłosowania za pozostaniem w Unii możemy byćświadkami podbicia wyceny PLN, szczególnie wobec CHF oraz USD, które traktowane były jako swoiste zabezpieczenie przed Brexitem - dodał Ryczko.

 

PAP

 

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie