UE rozszerza operację przeciw przemytnikom ludzi na Morzu Śródziemnym

Świat
UE rozszerza operację przeciw przemytnikom ludzi na Morzu Śródziemnym
AP

Unia Europejska postanowiła w poniedziałek rozszerzyć operację Sophia, wymierzoną w przemytników ludzi na Morzu Śródziemnym. Jej zadaniem ma być teraz także szkolenie libijskiej straży przybrzeżnej i zwalczanie przemytu broni do Libii.

Decyzja zapadła na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu. Mandat operacji Sophia został rozszerzony o nowe działania oraz przedłużony do 27 lipca 2017 r.

 

Zgodnie z planami operacji na jednym z okrętów, zaangażowanych w misję rozpocznie się wkrótce szkolenie około 100 funkcjonariuszy libijskiej straży przybrzeżnej. O takie wsparcie zwrócił się uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Libii. Celem jest wyszkolenie libijskich sił do walki z przemytnikami ludzi, którzy szmuglują migrantów przez Morze Śródziemne do Europy, ale także do udzielania pomocy migrantom na libijskich wodach terytorialnych.

 

Okręty państw UE mają też nadzorować przestrzeganie embarga ONZ na dostawy broni do Libii, które ma zapobiec dozbrajaniu ekstremistów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) i innych grup terrorystycznych.

 

Operacja na Morzu Śródziemnym

 

Unijna operacja Sophia została zainicjowana 22 czerwca 2015 roku. Początkowo jej działania polegały głównie na zbieraniu informacji o działalności gangów przemytników ludzi w centralnej części Morza Śródziemnego. W październiku tego samego roku operacja weszła w drugą fazę, polegającą na identyfikacji, przechwytywaniu i neutralizacji statków przemytniczych na wodach międzynarodowych. Do tej pory aresztowano i przekazano włoskim władzom 71 podejrzanych o przemyt ludzi, zneutralizowano 139 łodzi przemytniczych oraz uratowano 16 tysięcy migrantów.

 

Rozszerzając mandat operacji UE chce zapobiec kolejnej fali migracji przez Morze Śródziemne z wybrzeży Libii do Włoch.

 

Po zamknięciu wiodącego z Grecji tzw. szlaku bałkańskiego Włochy stały się tym unijnym krajem, do którego przybywa najwięcej uchodźców. Szacuje się, że od początku roku przybyło ich blisko 38 tysięcy.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze