Szydło: Polska naturalnym partnerem Chin dla Nowego Jedwabnego Szlaku

Biznes
Szydło: Polska naturalnym partnerem Chin dla Nowego Jedwabnego Szlaku
PAP/Tomasz Gzell

Polska dzięki dogodnemu położeniu naszych terminali kolejowych oraz portów morskich jest naturalnym partnerem dla Chin w realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku - podkreśliła w poniedziałek premier Beata Szydło.

Premier otwierając w Warszawie Międzynarodowe Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskie Forum Regionów oceniła, że projekt Nowego Jedwabnego Szlaku stwarza dla Polski i Chin nowe możliwości. Wcześniej Beata Szydło spotkała się z goszczącym w Polsce przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

 

- Nowy Jedwabny Szlak to ogromne możliwości i korzyści gospodarcze, jedwabny szlak to nasza wspólna droga do rozwoju - oceniła premier.

 

- Polska, dzięki dogodnemu położeniu naszych terminali kolejowych oraz portów morskich, jest naturalnym partnerem dla relacji tego ambitnego projektu. Już dzisiaj dysponujemy najszybszym połączeniem kolejowym z Chin do Europy, liniąŁódź-Czengdu, jak i morską linią spedycji kontenerowej - Gdańsk z portami Azji Wschodniej i Chin, a także połączeniem lotniczym Warszawa-Pekin - dodała.

 

"Wszechstronne strategiczne partnerstwo"

 

Premier podkreśliła, że relacje polsko-chińskie "nigdy nie były tak intensywne na polu gospodarczym jak dzisiaj". - Po pięciu latach rozwijania formuły strategicznego partnerstwa podnosimy nasze relacje na kolejny, wyższy poziom. Jestem przekonana, że uzgodniony dzisiaj przez obu prezydentów nowy wymiar naszej współpracy, wszechstronne strategiczne partnerstwo, będzie dodatkowym impulsem do rozwijania wspólnych projektów i inicjatyw, które skierowane są na przyszłość i nowoczesność, i czerpać będą również z bogatej przeszłości kontaktów handlowych - mówiła.

 

Szefowa rządu zapewniła, że Polska jest krajem ogromnych możliwości, liderem europejskiego wzrostu, atrakcyjnym i wiarygodnym partnerem inwestycyjnym i handlowym.

 

"Ogromne możliwości i korzyści gospodarcze"

 

- Wierzę, że to spotkanie wyzwoli nową energię do budowania wspólnych wielkich projektów, które nie tylko wzmocnią więzy współpracy między naszymi krajami, ale również będą miały realny wpływ na wzmocnienie zrównoważonego, sprawiedliwego i wzajemnie korzystnego rozwoju naszych państw - powiedziała w poniedziałek premier.

 

Dodała, że "zapoczątkowany przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju dodatkowo zwiększać będzie atrakcyjność Polski i jej znaczenie w ramach połączeń komunikacyjnych i handlowych między Europą i Azją".

 

Szydło podkreślała, że Polska jako jedyny dotąd kraj z regionu Europy Środkowo-Wschodniej przystąpiła do azjatyckiego banku inwestycji infrastrukturalnych, którego aktywność może w istotny sposób wspierać realizację inicjatywy pasa szlaku. - Liczne umowy, które zostały podpisane wcześniej w Pałacu Prezydenckim i porozumienia, które będą zawierane podczas dzisiejszego forum są kolejnym krokiem na rzecz praktycznej realizacji idei nowego jedwabnego szlaku - mówiła premier.

 

"Sięgamy w naszych planach bardzo daleko"

 

Przypomniała, że tak jak Chiny stanowiły fundament historycznego jedwabnego szklaku, Polska była centrum szlaków handlowych wiodących z południa na północ Europy, w tym szlaku bursztynowego, łączącego Morze Śródziemne z Morzem Bałtyckim.

 

- Połączenie potencjałów Polski i Chin oraz regionów, z których wyrastamy, przyczyni się również do budowania strefy stabilności i bezpieczeństwa pomiędzy Europą i Azją - zaznaczyła.

 

- Sięgamy w naszych planach bardzo daleko i będziemy je wraz z naszymi chińskimi partnerami konsekwentnie realizować - podsumowała.

 

 

Współpraca z zakresie kosmosu i wykorzystania przestrznei kosmicznej

 

Podczas wizyty przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej sygnowano dokumenty o współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego oraz współpracy w eksploracji przestrzeni kosmicznej pomiędzy rządami Polski i Chin.

 

Umowa o wzajemnym uznawaniu dyplomów ukończenia studiów i tytułów zawodowych w szkolnictwie wyższym ma służyć współpracy i wymianie w zakresie szkolnictwa wyższego. Ma też ułatwić mobilność studentów oraz rozwój kształcenia w ramach międzynarodowego partnerstwa.

 

Dzięki umowie świadectwo dojrzałości wydane w Polsce będzie uprawniało do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w Chinach. I odwrotnie, analogiczne świadectwo wydane w Państwie Środka ma uprawniać młodych ludzi do ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie w naszym kraju. O przyjęcie na studia pierwszego stopnia w Polsce może się natomiast ubiegać posiadacz dyplomu zwanego zhuanke, wydanego przez uprawnioną przez państwo uczelnię w Chinach.

 

 

 

Zwolnienia z VAT dla linii lotniczych

 

Ministerstwo Rozwoju i Narodowa Komisja Rozwoju i Reform ChRL podpisały "Memorandum o Porozumieniu w zakresie rozwoju obszarów łączności informacji (Informacyjny Jedwabny Szlak)". W dokumencie wskazano, że jego celem jest rozwój informacyjnego szlaku jedwabnego oraz promowanie współpracy i wymiany doświadczeń w obszarze aplikacji technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) dla osiągnięcia wzajemnych korzyści.

 

Określona w memorandum współpraca ma dotyczyć takich dziedzin nowych gałęzi przemysłu jak inteligentne miasta, sieci internetowe (szerokopasmowe) i usługi satelitarne. Obejmuje promowanie tworzenia testowych stref współpracy ekonomicznej informacyjnego szlaku jedwabnego pomiędzy Polską i Chinami; wspólne wyznaczanie miast partnerskich do wspólnej współpracy i wspieranie współpracy w takich obszarach jak: handel elektroniczny i tworzenie platform, usługi informacyjne i wymiana techniczna, ułatwianie logistyki i połączeń w zakresie handlowej łączności informacyjnej.

 

Podpisano umowę między rządem Polski i rządem ChRL w sprawie wzajemnego zwolnienia usług międzynarodowego transportu lotniczego z opodatkowania VAT lub podobnym podatkiem. Zgodnie z umową usługi międzynarodowego transportu lotniczego świadczone przez przedsiębiorstwo transportu lotniczego mające siedzibę w jednym z państw są zwolnione z tego podatku lub podatku podobnego.

 

Wymiana informacji celnych

 

Z kolei memorandum w zakresie odpraw celnych między Służbą Celną RP i Generalną Administracją Celną ChRL wskazuje, że Polska i Chiny są ważnymi partnerami handlowymi, rośnie obustronna wymiana handlowa, w związku z czym istnieje zapotrzebowanie na wzmocnioną współpracę celną. Strony zobowiązały się w memorandum do publicznego udostępnienia informacji na temat procedur celnych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i regulacjami oraz do zaoferowania niezbędnych ułatwień dla przedsiębiorców przestrzegających przepisy i dla legalnego handlu.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie