Stoltenberg za utrzymaniem sankcji wobec Rosji

Świat
Stoltenberg za utrzymaniem sankcji wobec Rosji
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w poniedziałek, że Unia Europejska powinna utrzymywać w mocy sankcje wobec Rosji w związku z kryzysem ukraińskim.

- W mojej ocenie nie powinno się znosić sankcji ekonomicznych, zanim Rosja nie zmieni swego postępowania. Wierzę, że w tej sprawie jest w UE szerokie porozumienie - powiedział.

 

Reuters odnotowuje, że minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier mówił w niedzielę, iż UE powinna stopniowo znosić sankcje wobec Rosji, jeśli nastąpi znaczący postęp w procesie pokojowym i jeśli Moskwa pokaże, że robi to, co do niej należy, jeśli chodzi o realizację mińskiego planu pokojowego dla Ukrainy.

 

Niemiecki wicekanclerz za stopniowym znoszeniem sankcji

 

Także szef niemieckiej SPD i wicekanclerz w rządzie Angeli Merkel, Sigmar Gabriel, opowiedział się ponownie za stopniowym znoszeniem sankcji wobec Rosji, pod warunkiem, że Moskwa też będzie stopniowo realizować porozumienie z Mińska.

 

- Stanowiska albo wszystko, albo nic, nie można uznać za podejście realistyczne; chcemy to zmienić - zapowiedział. Zamiast "stale dyskutować o nowej broni", NATO i USA powinny podjąć nową inicjatywę rozbrojeniową - powiedział Gabriel. Wzorem powinna być jego zdaniem polityka wobec Wschodu prowadzona na przełomie lat 60. i 70. przez ówczesnego socjaldemokratycznego kanclerza Willy Brandta.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze