Papieski medal dla Antoniny Krzysztoń

Kultura
Papieski medal dla Antoniny Krzysztoń
PAP/Piotr Polak
Papieski medal dla Antoniny Krzysztoń

Pieśniarka, kompozytorka i autorka tekstów Antonina Krzysztoń odebrała w poniedziałek wieczorem w Kielcach medal Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem Ad Deum. Uroczysta gala towarzyszyła międzynarodowej wystawie "Sacroexpo". Krzysztoń otrzymała medal za "muzykę przepełnioną miłością do Boga oraz pokorę tworzenia niepowtarzalnych fraz życia" - napisano w uzasadnieniu Papieskiej Rady ds. Kultury.

- Pierwsze co przychodzi mi do głowy to jest wdzięczność - powiedziała laureatka. - Jestem wdzięczna Bogu, że dał mi możliwość śpiewania i to, że na swojej drodze spotykałam wspaniałych ludzi - stwierdziła tuż po odebraniu nagrody.

 

Nagroda dla Estończyka i Włocha

 

Wśród nagrodzonych w tegorocznej edycji znaleźli się także nieobecni podczas gali: estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej Arvo Part oraz światowej sławy włoski rzeźbiarz sztuki współczesnej, 90-letni Arnaldo Pomodoro.

 

"Wierzę, że w tym tak złożonym i chaotycznym okresie, w czasach płynnej nowoczesności i w społeczeństwie niepewności mamy potrzebę odnalezienia autentycznego wymiaru ludzkości pod sztandarem najgłębszych wartości duchowych" - napisał w liście do uczestników gali Pomodoro. Dodał, że jego zdaniem "idea duchowości w sztuce jest kwestią zasadniczą".

 

Papieska rada docenia

 

Medal "Per Artem ad Deum" to wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury, utworzoną w 1982 roku z inicjatywy Jana Pawła II. Dotychczas medal otrzymali m.in.: kompozytor Wojciech Kilar, reżyser Krzysztof Zanussi, scenograf i reżyser teatralny Leszek Mądzik, kompozytor muzyki filmowej Ennio Morricone, twórca budowli sakralnych Stanisław Niemczyk, dyrygent i kompozytor Stefan Stuligrosz, kompozytor Krzysztof Penderecki oraz rzeźbiarz Wincenty Kućma.

 

Uroczystość wręczenia medalu towarzyszy Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów "Sacroexpo". W poniedziałek rozpoczęła się jej 17. edycja. Zwiedzający hale wystawowe mogą zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi budowy obiektów sakralnych, ich wyposażenia oraz elementów dekoracyjnych i konserwatorskich. Prezentowane są też akcesoria liturgiczne i dewocjonalia. Wystawa potrwa do środy.

 

Medal za rozwój sztuki sakralnej

 

Podczas poniedziałkowej gali przyznano także inną nagrodę - medal Per Artem ad Excelsis w konkursie dorocznej Nagrody Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku otrzymał ją austriacki biskup Paul Iby za - jak to ujęto w uzasadnieniu - "odwagę i podejmowanie wyzwań współczesnego świata, światłość i miłość w prowadzeniu do Boga".

 

Bp Iby sprawując urząd biskupa diecezjalnego w katedrze w Eisenstadt, szczególny akcent swojej posługi położył na rozwój współczesnej sztuki sakralnej.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie