Jakie błędy popełniają szefowie, a jakie szefowe? Najnowsze badanie

Biznes
Jakie błędy popełniają szefowie, a jakie szefowe? Najnowsze badanie
pixabay/geralt/CC0 Public Domain

Dokładnie 49 proc. pytanych nie zgodziło się ze stwierdzeniem "płeć przełożonego nie ma znaczenia". Uważa tak natomiast 32 proc. Kobieta-szef kojarzy się najbardziej z porządkiem i kontrolą, a mężczyzna-szef z władzą - wynika z badania IQS i firmy Newspoint. Pokazuje też ono jakie, zadaniem ankietowanych, błędy popełniają szefowie, a jakie szefowe.

Jak wynika z badania dla ponad połowy pytanych kobieta jako szef najczęściej kojarzy się z porządkiem i kontrolą. Ale to nie wszystko: kobiety na stanowiskach kierowniczych kojarzą się również z wiedzą (dla 37 proc.), przy czym silniej zauważają to kobiety niż mężczyźni; z pasją i zaangażowaniem (dla 30 proc.), to jest to szczególnie istotne dla najmłodszej grupy badanych w wieku 15-24 lata.

 

płcie

 

W przypadku mężczyzn, dla prawie dwóch trzecich pytanych szef najsilniej kojarzy się z władzą,  zwracają na to uwagę przede wszystkim kobiety. Na kolejnych miejscach znalazły się: porządek i kontrola (dla 44 proc.) - tę cechę szefom przypisują raczej mężczyźni, dalej znalazły się wiedza i odwaga


Błędy szefów i szefowych


Na pytanie, które błędy często zdarzają się kobietom-szefom, wskazano przede wszystkim emocjonalny styl zarządzania. Dalej znajdują się: niska odporność na stres, zbyt duża drobiazgowość oraz tendencja do wyolbrzymiania problemów. 

 

kobieta

 

Mężczyznom na kierowniczych stanowiska badani zarzucają wytykanie błędów podwładnych i to że są bardziej zorientowani na wynik, niż na relacje z ludźmi. Bez względu na płeć szefom zdarza się przedkładać pracę nad życie prywatne.

 

men

 

O szefach i szefowych raczej neutralnie i pozytywnie w mediach społecznościowych

 

Z analizy portali społecznościowych wydźwięk opinii na temat przełożonych dla  obu płci jest w dużej mierze neutralny (w stosunku do mężczyzn 53 proc. komentarzy, w stosunku do kobiet 48 proc.)

 

Jednak w stosunku do kobiet jest więcej publikacji o zabarwieniu negatywnym (30 proc., w przypadku  mężczyzn 20 proc.).

 

"Tak więc jeśli internauci piszą o kobietach-szefach, to niestety nieco częściej źle niż dobrze. Dodatkowo zaobserwować można następującą prawidłowość: częściej komentowane są w sieci sytuacje związane z przełożonym, jeśli jest on tej samej płci, co autor wpisu. To oznacza, że kobietom częściej towarzyszą w pracy nie do końca pozytywne emocje w stosunku do swojej przełożonej" - stwierdzili autorzy opracowania.

 

polsatnews.pl

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie