Promocja hokeja w... Australii. Zrobi to Wayne Gretzky

Sport
Promocja hokeja w... Australii. Zrobi to Wayne Gretzky
Flickr/kris krüg/CC BY 2.0

Słynny były kanadyjski hokeista Wayne Gretzky, lider w rankingu zdobytych punktów NHL (2857), będzie promował swoją dyscyplinę w... odległej Australii. Weźmie udział w pokazowym meczu, który rozegrany zostanie w Sydney w formule "cztery na cztery".

Hokejowym ambasadorem Gretzky jest od zakończenia kariery. Występował już w tej roli w USA, ale wyjazd na antypody będzie jego debiutem na lodzie w tej części świata, która w żaden sposób nie kojarzy się ze sportami zimowymi.

 

W Australii mającej 24 miliony mieszkańców zarejestrowanych jest 4200 hokeistów.

 

- W 1988 roku na mecze Los Angeles Kings przychodziło tylko 6000 kibiców, teraz kilkadziesiąt tysięcy. Zawsze potrzebny jest czas, by przekonać ludzi do czegoś - powiedział Gretzky.

 

Kanadyjska legenda

 

55-letni Gretzky jest uważany za najwybitniejszego hokeistę wszech czasów i tak go określono w oficjalnej encyklopedii NHL. Pobił 40 rekordów ligi, z których wiele przetrwało do dziś. Czterokrotnie wywalczył Puchar Stanleya z Edmonton Oilers.

 

W rankingu NHL słynny Kanadyjczyk, który zakończył karierę w 1999 r., ma 2857 punktów (894 gole + 1963 asysty) i wyprzedza rodaka Marka Messiera 1887 pkt (694 + 1193) oraz Czecha Jaromira Jagra - 1867 pkt (749 + 1118).

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie