Prezydent: w 1976 r. robotnicy Płocka, Radomia, Ursusa bronili godności

Polska
Prezydent: w 1976 r. robotnicy Płocka, Radomia, Ursusa bronili godności
PAP/Marcin Bednarski

- Robotnicy powiedzieli: nie, bo uznali, że władza depcze ich godność - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas płockich obchodów 40. rocznicy wystąpień robotniczych z czerwca 1976 r. Dodał, że godność ta polega na możliwości "godziwego życia w sensie jego warunków materialnych i szans na utrzymanie rodziny na przyzwoitym poziomie" oraz wykonywania pracy.

Przypomniał, że w 1976 r. doszło do drastycznej podwyżki cen żywności, co do której "nie prowadzono żadnych konsultacji społecznych i wprowadzono ją z zaskoczenia". Dodał, że robotnicy ponadto "widzieli wokół siebie cały czas roztaczającą się propagandę sukcesu, która opowiadała im o państwie, w którym tak naprawdę nie żyli".

 

- Nawoływano do tego, aby budować Polskę Ludową nie poprzez unowocześnianie przemysłu, nie poprzez zwiększanie wydajności pracy i wprowadzanie nowych technologii, tylko poprzez pracę coraz cięższą i coraz bardziej ponad siły - mówił prezydent.

 

Przeciwko wprowadzanym przez władze PRL podwyżkom cen żywności zaprotestowało 25 czerwca 1976 r. ok. 80 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. W Radomiu, Ursusie i Płocku odbyły się manifestacje, które przerodziły się w starcia z Milicją Obywatelską i ZOMO. Za udział w proteście osądzono łącznie 272 osoby, wobec których zapadły wyroki od kilku miesięcy nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Wielu protestujących było aresztowanych, a następnie represjonowanych, w tym zwalnianych z pracy.

 

"Dobrobyt społeczny jest warunkowany przez wydajność pracy"

 

- Wydajność pracy, to jej bezpieczeństwo, to rozsądne godziny pracy, to odpowiednie traktowanie pracownika, to czas dla pracownika do wypoczynku, to pracownik, który ma poczucie bezpieczeństwa nie tylko w znaczeniu samych warunków pracy, ale także i tego bezpieczeństwa socjalnego, pewności pracy, która jest uczciwie wykonywana i wtedy wiadomo, że jest pewna - powiedział Duda.

 

Dodał, że od 1976 r. nieprzerwanie trzeba dbać o te elementy i jest to warunek budowania dobrobytu w przyszłości. - Wierzę w to, że jesteśmy w stanie razem budować dalej silną, wolną i suwerenną Polskę korzystając z tego wielkiego osiągniecia, jakie dali nam bohaterowie 1976 roku - podkreślił prezydent.

 

"Wielkie polskie przebudzenie"

 

Wydarzenia Czerwca'76 w Radomiu, Płocku i Ursusie, a także w innych miastach, przyczyniły się do wzmożenia działalności opozycyjnej wobec władz komunistycznych i powstania Komitetu Obrony Robotników, pierwszej w PRL, jawnej organizacji opozycyjnej. - To była polska inteligencja w tamtym czasie, która stanęła w obronie robotników. To była taka mała solidarność, żeby pomagać tym, których rodziny znalazły się bez środków utrzymania, bo mężowie znaleźli się w więzieniu - powiedział prezydent nawiązując do KOR.

 

Podkreślił, że wydarzenia Płocka, Radomia i Ursusa 1976 r. były jednym z kolejnych etapów "wielkiego polskiego przebudzenia".

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze