Prezydent Chin z małżonką w Polsce. Przed ambasadą protest obrońców praw człowieka

Polska
Prezydent Chin z małżonką w Polsce. Przed ambasadą protest obrońców praw człowieka
PAP/Koca Sulejmanovic

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping z małżonką przybyli w niedzielę późnym popołudniem do Warszawy. Oficjalny program wizyty rozpocznie się w poniedziałek; jej tematami ma być otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych.

W poniedziałek po oficjalnym powitaniu prezydenta Xi przez prezydenta Andrzeja Dudę, w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie plenarne delegacji. Kolejnym punktem programu jest podpisanie m.in. umów dwustronnych. Według informacji uzyskanych przez PAP, w obecności prezydentów Polski i Chin podpisanych zostanie 11 dokumentów.

 

- Chcemy być dla Chin centralnym partnerem w Europie Środkowej - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. - Wizyta przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga to potwierdzenie nowego otwarcia, jakie nastąpiło w relacjach polsko-chińskich podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach jesienią ubiegłego roku - dodał.

 

Symboliczne otwarcie linii kolejowej Chiny-Europa

 

Następnie prezydent Xi spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim; będzie też rozmawiał z premier Beatą Szydło. Wśród tematów rozmów szefowej rządu z prezydentem Chin znajdą się kwestie gospodarcze, współpraca naukowa oraz kulturalna. - Spotkanie będzie okazją do omówienia współpracy między obu krajami w obszarze inwestycji, infrastruktury oraz rozwijania połączeń transportowych - czytamy na stronie kancelarii premiera.

 

 

Ponadto zaplanowano udział Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga w Międzynarodowym Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskim Forum Regionów w hotelu Sheraton. Późnym południem szefowie państw symbolicznie otworzą linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Oficjalną wizytę przewodniczącego Xi z małżonką w Polsce zakończy kolacja na Zamku Królewskim.

 

Chińska para prezydencka będzie przebywać w Polsce do wtorku.

 

Protest obrońców praw człowieka

 

W niedziele o godz. 17:00, rozpoczął się przed ambasadą chińską w Warszawie protest obrońców praw człowieka i sympatyków represjonowanego w Chinach ruchu Falun Gong. Protest ma na celu nawoływanie do respektowania praw człowieka w Chinach i zniesienia zakazu działania Falun Gong. Organizatorzy protestu zaznaczyli, że w tym samym czasie i miejscu odbędzie się kontrmanifestacja, w której może wziąć udział ok. 750 zwolenników władz w Chinach.

 

PAP, Polsat News

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie