Tłumy czekały całą noc. Można już spacerować po jeziorze Iseo

Kultura
Spacer po jeziorze Iseo
Galeria zdjęć (5)

Od soboty można chodzić po jeziorze Iseo w miejscowości Sulzano koło Brescii na północy Włoch. Otwarta tam została gigantyczna kładka spacerowa, której twórcą jest bułgarski artysta Christo. Na inaugurację oryginalnego molo przybyły tysiące ludzi. Setki osób czekały na otwarcie promenady przez całą noc.

Znany na świecie artysta - performer, który zasłynął ponad 20 lat temu „opakowaniem" w srebrny materiał berlińskiego Reichstagu, zbudował instalację nazwaną "Dryfujące mola".

 

Są to specjalne platformy długości trzech kilometrów, pokryte pomarańczową płachtą. Po promenadzie tej będzie można spacerować między dwiema wyspami przez całą dobę do 3 lipca.

 

Inauguracja mola stała pod znakiem zapytania niemal do ostatniej chwili, ponieważ długo czekano na ostateczne zgody administracyjne. Ponadto inicjatywie tej towarzyszyły protesty przeciwko rodzinie, która jest właścielem holdingu Beretta, produkującego między innymi broń, a do której należy jedna z wysp połączonych przez kładkę. Rodzina ta współfinansowała realizację projektu.

 

15 milionów z własnej kieszeni

 

Na całe przedsięwzięcie 81-letni artysta, specjalizujący się w tzw. sztuce krajobrazu, wydał głównie ze swojej kieszeni 15 milionów euro. Pieniądze na ten cel zdobywa sprzedając modele swych instalacji w cenie około 100 tysięcy euro.

 

Szacuje się, że na spacer po jeziorze przyjedzie ponad 1 milion osób. Hotele w całym rejonie mają komplet gości, przybyłych właśnie z tej okazji. Jedna trzecia to Niemcy.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie