Przedstawiono zarzuty zabójcy brytyjskiej posłanki Jo Cox

Świat
Przedstawiono zarzuty zabójcy brytyjskiej posłanki Jo Cox
PAP/EPA/WILL OLIVER

Policja brytyjska przedstawiła zarzuty 52-letniemu Thomasowi Mairowi, zabójcy deputowanej do Izby Gmin Jo Cox - poinformowano w sobotę na policyjnej stronie internetowej. Mair stanął w sobotę przed sądem w Londynie. Na pytanie o personalia odpowiedział: "moje imię do śmierć dla zdrajców, wolność dla Wielkiej Brytanii".

"Oskarżyliśmy go o morderstwo, ciężkie uszkodzenie ciała i posiadanie broni palnej z zamiarem popełnienia przestępstwa" - głosi oświadczenie szefa policji hrabstwa West Yorkshire, Nicka Wallena.

 

Dokładne motywy morderstwa wciąż nie są znane

 

Cox, 41-letnia posłanka do Izby Gmin z ramienia Partii Pracy, matka dwojga dzieci, została w czwartek postrzelona i kilkakrotnie pchnięta nożem przez mężczyznę, który - według świadków - miał krzyczeć "Najpierw Brytania!" (Britain first). Do zbrodni doszło, w miejscowości Birstall, w jej okręgu wyborczym, w pobliżu Leeds, w hrabstwie West Yorkshire na północy Anglii.

 

Cox aktywnie działała na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w UE przed wyznaczonym na 23 czerwca referendum.

 

Dokładne motywy morderstwa wciąż nie są znane. Brytyjska prasa donosi o niepotwierdzonych informacjach dotyczących mordercy, który miał być "samotnikiem" i zmagać się z historią chorób psychicznych. Według części mediów miał również być zwolennikiem supremacji białej rasy na świecie.

 

Kondolencje prezydenta USA Baracka Obamy 

 

Z powodu zabójstwa do soboty włącznie zawieszona została kampania prowadzona przed przyszłotygodniowym referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

 

Hołd zamordowanej złożyli w piątek w Birstall premier i przywódca Partii Konserwatywnej David Cameron i przywódca Partii Pracy Jeremy Corbyn. Było to pierwsze wspólne wystąpienie obu liderów, którzy dotychczas konsekwentnie odmawiali pojawiania się razem na jednej scenie, także w toku kampanii przed przyszłotygodniowym referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

 

W piątek kondolencje mężowi zamordowanej posłanki, Brendanowi Coxowi przesłał prezydent USA Barack Obama.

 

PAP

 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie