Lekarze domagają się podwyżek płac. "Ratowanie życia wyceniane na 14zł/h"

Polska
Lekarze domagają się podwyżek płac. "Ratowanie życia wyceniane na 14zł/h"
PAP/Paweł Supernak

- Nie chodzi o to, żeby pensja była zachęcająca, ale aby była adekwatna do odpowiedzialności, jaką ponosimy w swoim zawodzie - powiedziała Maria Kłosińska, jedna z manifestujących. Tysiące młodych medyków swoim sobotnim protestem chciało zwrócić uwagę na niskie zarobki. Domagali się znacznej, bo trzykrotnej podwyżki. Protestujący sprzed Ministerstwa Zdrowia przeszli pod Kancelarię Premiera.

"Zapraszamy pod Ministerstwo Zdrowia na marsz pełen gorzkich haseł, na marsz lekceważonych i niedocenianych przez państwo, zmęczonych, ale ciągle jeszcze pełnych nadziei młodych lekarzy, na marsz ludzi, którzy wzięli dobro polskiego pacjenta i własną godność w swoje ręce" - pisali organizatorzy manifestacji.

 

W resorcie zdrowia delegację protestujących lekarzy rezydentów, czyli odbywających szkolenie specjalizacyjne, przyjął wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Następnie protestujący wyruszyli pod budynek Kancelarii Premiera w Al. Ujazdowskich. Tam na trawniku ustawiono buty symbolizujące rezydentów, którzy nie dotarli na protest, gdyż są na dyżurach w szpitalach.

 

Na transparentach widniały m.in. hasła: "Za powołanie nie kupię chleba, dość wolontariatu"; "Twoja krew, mój pot, nasze łzy"; "Odbieram twój poród za 14 zł/h"; "Moje dziecko mnie nie poznaje, bo pracuję 300 godzin miesięcznie" i "Jeszcze nigdy tak wielu nie zarabiało tak niewiele ratując zdrowie tak licznych".

 

Protest lekarzy-rezydentów to kolejna próba zwrócenia uwagi na problemy środowiska. Wśród dotychczasowych podejmowanych przez nich działań były m.in. kampania "Adoptuj posła", w ramach której rezydenci spotkali się z ponad 120 parlamentarzystami, przedstawiając im swoje postulaty. Kolejną inicjatywą była akcja "Recepta na dobrą zmianę" polegająca na wysyłaniu do decydentów pism, których szata graficzna przypominała prawdziwe recepty i zawierała wskazania, jak uzdrowić służbę zdrowia.

 

Niezrealizowane postulaty

 

Lekarze wnioskują o dwie średnie krajowe. Zaznaczają, że nie jest to postulat nowy.

 

- Pan minister Radziwiłł już 10 temu postulował o dwie średnie krajowe dla lekarzy w trakcie specjalizacji i trzy średnie krajowe dla lekarzy specjalistów. Dziś mamy pewien dysonans, bo pan minister jest na stanowisku prawie 8 miesięcy i nie widzimy realnej perspektywy na poprawę naszej sytuacji - powiedział Damian Patecki, szef Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, jeden z organizatorów demonstracji.

 

Bez szans na rozwój

 

Maria i Stanisław Kłosińscy to młodzi lekarze z dwójką dzieci. Manifestują, bo chcą się kształcić, ale nie pozwalają im na to zarobki. Weekendowy kurs potrafi kosztować tyle, ile wynosi miesięczna pensja młodego lekarza.

 

 

Synek Kłosińskich trzyma transparent: "Chcę, by tata jadł ze mną śniadanie częściej niż raz w miesiącu". - Chcąc utrzymać dzieci i rodzinę musimy pracować poza godzinami naszej pracy, na dyżurach w różnych miejscach. Bardzo często nie ma innych chętnych niż rezydenci do tej pracy. Dlatego my zabezpieczamy zdrowie i życie pacjentów w czasie świąt, w czasie weekendów, także w tygodniu po godzinach - wyjaśnił Stanisław Kłosiński.

 

Do skutku

 

Młodzi lekarze mówią, że jeśli zaplanowana przez nich pikieta nie przyniesie rezultatu, jesienią zmobilizują nawet 100 tysięcy osób, lekarzy na specjalizacjach, pielęgniarek i ratowników medycznych i wspólnie przyjadą do Warszawy walczyć o swoje prawa.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie