Kanada: przyjęto ustawę o eutanazji

Świat
Kanada: przyjęto ustawę o eutanazji
Flickr/Shawn Nystrand/CC BY 2.0

Senat - izba wyższa parlamentu Kanady - uchwalił ustawę zezwalającą na udzielanie pomocy medycznej osobom terminalnie chorym i pragnącym tzw. wspomaganej śmierci (eutanazji). Wejdzie ona w życie po podpisaniu jej przez gubernatora generalnego Kanady Davida Johnstona, co jest jedynie formalnością.

Ustawę uchwalono w piątek po wielotygodniowych sporach. Niektórzy senatorzy argumentowali, że ustawa jest zbyt restrykcyjna i nie powinna ograniczać się do osób stojących w obliczu rychłej śmierci. Ich zdaniem prawo do pomocy lekarskiej w zakończeniu życia powinny mieć także osoby cierpiące na przewlekłe choroby powodujące degenerację organizmu i osobowości.

  

Dla osób, których śmierć jest "w sposób racjonalny przewidywalna"

 

Sąd Najwyższy Kanady zniósł w ub. roku zakaz eutanazji i opowiedział się za przyznaniem prawa do niej także osobom przeżywającym niemożliwe do zniesienia cierpienia, wynikające z nieuleczalnych chorób.

 

Jednak liberalny rząd Kanady ograniczył projekt ustawy do osób, których śmierć jest "w sposób racjonalny przewidywalna". Przedstawiciele rządu wyjaśniają że ustawa jest jedynie pierwszym krokiem w rozwiązywaniu tego skomplikowanego problemu i może być rozszerzona w przyszłości. 

 

PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze