Francja: zarzuty dla podejrzanych ws. zabójstwa policjanta i jego żony

Świat
Francja: zarzuty dla podejrzanych ws. zabójstwa policjanta i jego żony
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Dwóch mężczyzn powiązanych z dżihadystą, który zamordował wziętych jako zakładników policjanta wraz z jego żoną, zostało objętych śledztwem i usłyszą zarzuty o przynależność do grupy terrorystycznej - poinformowała w sobotę paryska prokuratura.

Charaf-Din Aberouz i Saad Rajraji to według dziennika "Le Parisien" Francuzi marokańskiego pochodzenia. Zostali oni zatrzymani we wtorek, dzień po akcji policji antyterrorystycznej RAID pod Paryżem, w której został zlikwidowany zabójca policjanta i jego żony.

 

Zatrzymani są powiązani z zabitym przez RAID dżihadystą, 25-letnim Larosim Abbalą.

 

"Aberouz i Rajraji staną przed sądem w ramach dochodzenia w sprawie ich przynależności do grupy terrorystycznej" - podały służby prasowe paryskiej prokuratury.

 

Do zabójstwa doszło przed mieszkaniem funkcjonariusza policji w Magnanville, ok. 50 km na północny zachód od stolicy Francji. Napastnik kilkakrotnie pchnął policjanta nożem w brzuch. Zabił także jego partnerkę.

 

Antyterroryści uwolnili trzylatka

 

Trzyletni synek zabitych został oswobodzony przez antyterrorystów. Dziecko nie ucierpiało fizycznie, ale ze względu na szok zostało otoczone opieką lekarską.

 

Powiązana z Państwem islamskim (IS) agencja Amaq potwierdziła w komunikacie wydanym we wtorek, że sprawca był bojownikiem IS.

 

Policja ujawniła, że podczas negocjacji zabójca powiedział, że jego zamach był odpowiedzią na wezwanie przywódcy Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego do "zabijania niegodziwców w ich domach wraz z rodzinami". Trzy tygodnie wcześniej Abbala, deklarujący się jako pobożny muzułmanin praktykujący ramadan, złożył przysięgę wierności przywódcy IS.

 

Lista potencjalnych celów

 

Na miejscu zbrodni znaleziono przy Abbali listę jego potencjalnych celów, na której znajdują się osoby o różnych zawodach, wśród nich policjanci, dziennikarze i raperzy. Ich nazwisk prokuratura nie ujawniła.

 

We Francji panuje stan podwyższonej gotowości w związku z odbywającymi się na jej terytorium rozgrywkami Euro 2016. Od czasu listopadowych zamachów w Paryżu w kraju obowiązuje stan wyjątkowy.

 

Elitarne oddziały antyterrorystyczne RAID (Recherche, Assistance, Intervention, Dissuasion, tj. Wytropienie, Pomoc, Interwencja oraz Odstraszanie) utworzono w 1985 roku do zwalczania międzynarodowych grup przestępczych. Stacjonują w Bievres pod Paryżem.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie