"Będziemy musieli odpowiedzieć" - Putin o tarczy antyrakietowej w Europie

Świat
"Będziemy musieli odpowiedzieć" - Putin o tarczy antyrakietowej w Europie
PAP/EPA/SERGEY CHIRIKOV

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że system obrony przeciwrakietowej USA w Europie ma potencjał przetworzenia w system ofensywny i może zostać wykorzystany przeciwko Rosji.

Rosyjski prezydent wypowiadał się na spotkaniu z szefami światowych agencji informacyjnych w ramach 20. Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu.

  

"Mieliśmy rację mówiąc, że nas oszukują"

 

Putin powtórzył stanowisko wyrażane wcześniej przez Rosję, że wyrzutnie w ramach tego systemu w Rumunii są zbieżne z tymi, jakie wykorzystywane są na okrętach marynarki wojennej USA do wystrzeliwania pocisków średniego zasięgu Tomahawk.

 

- Zagrożenia (jądrowego ze strony Iranu – red.) nie ma a system antyrakietowy (w Europie – red.) jest nadal budowany, co oznacza, że mieliśmy rację kiedy mówiliśmy, że nas oszukują, powołując się na jakoby istniejące irańskie zagrożenie jądrowe przy budowie tego systemu - zauważył rosyjski prezydent.

 

"Nikt nie będzie wiedzieć, co jest w silosach"

 

- Teraz instalują tu pociski antyrakietowe, zdolne do rażenia celów na odległość 500 kilometrów. Ale my wiemy, że technologie rozwijają się. Wiemy mniej więcej, w którym roku Amerykanie uzyskają nową rakietę, której zasięg nie będzie wynosił 500 km, a 1000 i potem więcej i od tego momentu zaczną oni zagrażać naszemu potencjałowi jądrowemu. Wiemy co do lat, co będzie się odbywać. I oni wiedzą, że my wiemy - powiedział Putin.

  

- Skąd my wiemy, co znajduje się w tych silosach? (...) Nikt nie będzie wiedzieć (co się tam dzieje – red.), ani Rumuni, ani Polacy - mówił Putin.

 

"Będą nas oskarżać o agresywne zachowanie"

  

Zarzucił Stanom Zjednoczonym, że nie chcą współpracować z Rosją, odrzucają jej propozycje i "działają według własnego planu".

 

- Do czego to wszystko doprowadzi - nie wiem, ale wiem na pewno, że będziemy zmuszeni odpowiedzieć. Tylko, że z góry wiem, że będą nas znów oskarżać o agresywne zachowanie, chociaż to tylko kroki w odpowiedzi. Ale jest jasne, że powinniśmy zapewnić bezpieczeństwo, nie tylko własne; dla nas jest bardzo ważne zapewnienie strategicznej równowagi na świecie - powiedział Putin.

 

Według jego słów właśnie ta strategiczna równowaga zapewniła pokój na świecie w minionych dekadach.

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie