Tak źle jeszcze nie było. Poziom gazów cieplarnianych na Antarktydzie najwyższy od 4 mln lat

Technologie
Tak źle jeszcze nie było. Poziom gazów cieplarnianych na Antarktydzie najwyższy od 4 mln lat
NOAA Photo Library/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy są przekonani, że takiego stężenia gazów odpowiedzialnych za globalne ocieplenie nie było na biegunie południowym w całej historii ludzkości.

Zlokalizowana na biegunie stacja obserwacyjna odnotowała rekordowy poziom dwutlenku węgla - 400 ppm. To jednostka używana m.in. do pomiarów stężenia gazu.

 

Biegun południowy był ostatnim miejscem na Ziemi, gdzie stężenie dwutlenku węgla w powietrzu nie przekroczyło 400 ppm. Do teraz.

 

Nie ma szans na poprawę

 

- Globalny poziom dwutlenku węgla nie powróci do wartości poniżej 400 ppm za naszego życia. Prawdopodobnie potrwa to nawet znacznie dłużej - powiedział Pieter Tans, naukowiec badający skład atmosfery w organizacji Global Greenhouse Gas Reference Network.

 

- Wzrost dwutlenku węgla jest powszechny, nawet daleko od cywilizacji. Jeśli wyemitujemy dwutlenek węgla w Nowym Jorku, jego część dotrze do bieguna południowego w przyszłym roku - kontynuował.

 

Poziom CO2 w atmosferze rośnie od początku epoki industrialnej. Przekroczenie poziomu 400 ppm jest kolejną symboliczną granicą, która została pokonana.

 

The Independent

pr/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze