Rosyjscy lekkoatleci nie pojadą na igrzyska do Rio de Janeiro

Sport
Rosyjscy lekkoatleci nie pojadą na igrzyska do Rio de Janeiro
Flickr/Scazon

Minister sportu Rosji Witalij Mutko poinformował, że decyzją IAAF lekkoatleci tego kraju nie wystąpią na najbliższej olimpiadzie. To konsekwencja podtrzymania zawieszenia, jaką światowa federacja nałożyła już w listopadzie zeszłego roku. Szef federacji, stwierdził, że rosyjscy sportowcy, którzy udowodnią, że nie brali dopingu, będą mogli ubiegać się o start w igrzyskach pod olimpijską flagą.

Szef IAAF Sebastian Coe potwierdził zawieszenie rosyjskich lekkoatletów, ale nie wykluczył jednoznacznie ich udziału w sierpniowych igrzyskach. - Pojedynczy zawodnicy, którzy udowodnią, że nie brali dopingu, będą mogli wystąpić pod olimpijską flagą - powiedział.

 

To jedna z ważniejszych w historii decyzji IAAF. O losie rosyjskich lekkoatletów zadecydować decydowało 24 z 27 członków Rady IAAF. Do Wiednia nie przyleciał bowiem Nawaf Bin Mohammed Al Saud z Arabii Saudyjskiej, który w tym czasie ma ślub córki oraz zawieszony Kenijczyk David Okeyo. A wykluczony z głosowania został Rosjanin Michaił Butow.

 

Głównym punktem posiedzenia był raport Norwega Rune Andersena, szefa specjalnej komisji nadzorującej reformy rosyjskiego systemu antydopingowego. To właśnie on rekomendował utrzymanie zawieszenia Rosjan.

 

Coe dał jednak furtkę poszczególnym lekkoatletom. - Jeśli zawodnik udowodni, że nie brał dopingu, będzie mógł wystąpić pod olimpijską flagą. O tym chciałbym jeszcze porozmawiać z przedstawicielami MKOl. Spotkanie zaplanowane jest na wtorek w Lozannie - ujawnił szef federacji.

 

Rune Andersen podkreślił jednocześnie: "Żaden lekkoatleta nie wystąpi w Rio pod rosyjską flagą".

 

Coe dodał, że piątkowa decyzja nie miała żadnego politycznego tła. - Głosowało 24 członków Rady IAAF, którzy pochodzą z różnych stron świata. Decyzja była jednomyślna - zaznaczył.

 

Rosjanie nie przekonali, że walczą z dopingiem

 

W czwartek Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) ujawniła kolejne szczegóły afery dopingowej. Nie stawiają one w dobrym świetle Rosjan, którzy wprawdzie od miesięcy robią wszystko, by przekonać władze lekkoatletycznej centrali o głębokich reformach w systemie antydopingowym, ale nie brakuje krytycznych opinii, że to jedynie zasłona, a w rzeczywistości nic się nie zmieniło.

  

Rosyjscy lekkoatleci są zawieszeni od 13 listopada. WADA poinformowała w czwartek, że między 15 lutego a 29 maja tego roku nie mogło zostać przeprowadzonych aż 736 zaplanowanych kontroli antydopingowych. Z kolei w tym okresie kolejnych 49 sportowców z Rosji zostało złapanych na stosowaniu niedozwolonych środków, w tym głównie meldonium.

 

WADA zarzuciła także rosyjskim celnikom manipulacje przy pobranych próbkach, a zawodnicy tego kraju unikali masowo kontroli, nie informując o swoim miejscu pobytu. Często podawano także jednostki wojskowe jako miejsce treningu, a do takich miejsc kontrolerzy mają ograniczony dostęp i tylko przed wcześniejszym zgłoszeniem.

 

Apel lekkoatletów

 

Rosyjscy lekkoatleci z kolei na dzień przed historyczną decyzją IAAF zaapelowali o sprawiedliwy wyrok. - Pozwólcie mi wystąpić w Rio. Jeśli nas wykluczycie, najbardziej poszkodowani będą ci z nas, którzy nigdy nie stosowali niedozwolonych środków. Poniesiemy karę za innych - powiedziała rekordzistka świata w skoku o tyczce Isinbajewa w wywiadzie dla "New York Times".

 

W otwartym liście skierowanym do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) wielu sportowców z Rosji prosiło o sprawiedliwe potraktowanie sprawy, bez stosowania odpowiedzialności zbiorowej.

 

Na dopingu

 

Afera dopingowa w Rosji wybuchła 3 grudnia 2014 roku, gdy niemiecki kanał TV ZDF/ARD ujawnił jej szczegóły. W wyemitowanym filmie trzykrotna zwyciężczyni maratonu w Chicago Lilija Szobuchowa (także srebrna medalistka halowych mistrzostw świata na 3000 m i mistrzostw Europy na 5000 m w 2006 roku) przyznała, że płaciła działaczom rosyjskiej federacji lekkoatletycznej za fałszowanie wyników jej badań antydopingowych. W kwietniu 2015 roku została zdyskwalifikowana na dwa lata. Także inni zawodnicy mówili w filmie o panującym w rosyjskim sporcie "systemie dopingowej korupcji".

 

13 listopada Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zawiesiło tymczasowo Rosję w prawach członka tej organizacji. To efekt ustaleń WADA, która opublikowała cztery dni wcześniej raport, opisujący zorganizowany proceder dopingowy w tym kraju. Zdaniem agencji, w aferę zamieszani byli nie tylko sami sportowcy, ale też laboratorium w Moskwie, służby specjalne, a nawet ministerstwo sportu. Nie poinformowano, jak długo będzie obowiązywać zawieszenie rosyjskich lekkoatletów. WADA zawiesiła też Rosyjską Agencję Antydopingową.

 

PAP

mr/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie