Pomnik niezgody. Inspektorzy budowlani sprawdzali figurę Chrystusa w Poznaniu

Polska

Nowy rozdział sporu o pięciometrową figurę Chrystusa w Poznaniu. Tym razem do boju ruszyli inspektorzy nadzoru budowlanego, którzy zbadali, czy posąg postawiono zgodnie z prawem na terenie parafii św. Floriana. Wcześniej spierano się o udział wojska w przewożeniu figury. Nie milkną też kłótnie miedzy Komitetem Odbudowy Pomnika Wdzięczności a władzami miasta o lokalizację monumentu.

Figura Chrystusa ma być częścią pomnika wysokiego na 15 metrów. Inspektorzy budowlani zastanawiają się, czy na terenie poznańskiej parafii doszło do samowoli budowalnej oraz czy figura jest bezpieczna.

 

- Nie ma definicji pomnika, musimy się zastanowić, za co można to uznać – powiedział Jerzy Plejer, powiatowy inspektor budowlany.

- Jest to przytwierdzone do podłoża. Nie dałby pan rady go rozbujać - zapewnił reportera Polsat News Tadeusz Kieliszewski, pełnomocnik parafii św. Floriana.  

 

Uroczystości z udziałem wojska, szefa MON i arcybiskupa

 

Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania sprzeciwił się rozpoczęciu budowy pomnika przed kościołem na poznańskich Jeżycach, ale figura i tak tam stanęła.

 

Dwa tygodnie temu poświęcił ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, w uroczystości wziął udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, parlamentarzyści, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz przedstawiciele wojska i duchowieństwa. To jednak nie zakończyło sporu.

 

- Komitet Odbudowy Pomnika nie przedstawił, żadnych dokumentów na podstawie, których mógłby uzyskać zakaz albo pozwolenie, jakąkolwiek decyzję administracyjną - powiedział Tomasz Lisiecki z Urzędu Miasta Poznań.

 

Stąd decyzja o kontroli inspektorów. Figurę postawiono na terenie parafii bez zgody konserwatora miejskiego. Komitet tłumaczył, że figurę tylko składuje, dlatego Chrystus nie stoi na cokole.

 

Pomnik wdzięczności do 2018 r

 

Figura Chrystusa ma być elementem odtworzonego Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwanego także Pomnikiem Wdzięczności. Zburzony przez Niemców w 1939 r. monument został postawiony jako wotum wdzięczności wielkopolan za odzyskaną niepodległość i sukces powstania wielkopolskiego. Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności od kilku lat stara się o ponowne postawienie pomnika w stolicy Wielkopolski.

 

Komitet zapowiedział, że nie rezygnuje z projektu postawienia całego pomnika, a nie tylko pojedynczej figury. Monument ma powstać do 2018 roku. Odsłonięcie miałoby nastąpić w stulecie odzyskania niepodległości.

 

Polsat News, PAP, w materiale wideo wykorzystano materiały Komitetem Odbudowy Pomnika Wdzięczności

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie