Francja: aresztowano 22-letniego mężczyznę, który planował atak na turystów

Świat
Francja: aresztowano 22-letniego mężczyznę, który planował atak na turystów
flickr/Arthur Lombard

22-letni mężczyzna został w poniedziałek zatrzymany w Carcassonne na południu Francji pod zarzutem przygotowywania ataku na turystów z USA i Rosji - poinformowały w czwartek źródła sądowe.

Podejrzany "udał się do Carcassonne z zamiarem popełnienia gwałtownego czynu, głównie przeciwko Amerykanom i Rosjanom" - podały źródła.

 

Z kolei źródło zbliżone do śledztwa poinformowało, że celem ataku mieli być zagraniczni turyści.

 

Według mediów mężczyzna zradykalizował się pod wpływem internetu, w 2014 roku przeszedł na islam i przygotowywał się do ataku na "niewiernych" - turystów, policjantów i wojskowych.

 

W czasie aresztowania na dworcu w Carcassonne znaleziono przy nim nóż i młotek.

 

Młody mężczyzna pochodzi z miejscowości Lunel na południu Francji, skąd do Syrii wyjechało 30 osób.

 

Choruje na schizofrenię

 

Do zatrzymania podejrzanego doszło w ramach śledztwa wszczętego w poniedziałek rano przez wydział do walki z terroryzmem paryskiej prokuratury w związku z działalnością przestępczej organizacji terrorystycznej. Śledztwo powierzono Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI).

 

Prowadzący dochodzenie uważają, że zatrzymany cierpi na schizofrenię.

 

W nocy z poniedziałku na wtorek pod Paryżem doszło do zabójstwa policjanta i jego partnerki, dokonanego przez domniemanego dżihadystę, 25-letniego Larosiego Abbalę. Został on zastrzelony w miejscu zbrodni przez antyterrorystów.

 

Średniowieczne fortyfikacje Carcassonne, miasteczka licznie odwiedzanego przez turystów z całego świata, znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

PAP

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze