ZUS wysłał listy o składkach emerytalnych. Jest nowość

Polska
ZUS wysłał listy o składkach emerytalnych. Jest nowość
Polsat News

Do 20 mln Polaków trafiają corocznie wysyłane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych informacje o składkach emerytalnych, zapisanych na kontach w ZUS. Listy z historią wpłat na ubezpieczenie społeczne zostały ostatnio wysłane - podał rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Nowością jest dodatkowa informacja o wariancie hipotetycznej emerytury obliczonej wspólnie z konta i subkonta emerytalnego.

Andrusiewicz poinformował, że informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS zawiera dane o przekazanych składkach i sumie zapisanych na indywidualnych kontach składek. ZUS apeluje o uważne przeczytanie informacji i zweryfikowanie czy kwota zapisanych składek zgadza się.


Osoby, które pracowały przed 1999 r. znajdą informację o wysokości zgromadzonego kapitału początkowego za lata, gdy składki nie były imiennie odprowadzane. Informacja będzie też dotyczyła puli składek na subkoncie w ZUS w ramach tzw. II filaru ubezpieczeń oraz o składkach przekazanych do Otwartych Funduszy Emerytalnych.


Dla osób, które ukończyły 35 lat, ZUS poda też w liście hipotetyczną emeryturę w trzech wariantach.


"Pierwszy to kwota, którą otrzymałby w oparciu o to, co dotychczas zgromadził na koncie emerytalnym. Druga to kwota, którą otrzymałby pracując do ustalonego dla niego wieku emerytalnego i nadal odprowadzał składki w średniej wysokości (ustalonej z okresu ubezpieczenia od 1999 r.)" - podał Andrusiewicz.


Nowością jest trzecia informacja - wariant hipotetycznej emerytury obliczonej wspólnie z konta i subkonta emerytalnego - podał rzecznik.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie