Wymyśl hasło dla policji. Znajdzie się na każdym radiowozie

Polska
Wymyśl hasło dla policji. Znajdzie się na każdym radiowozie
Polsat News

Jednym z najbardziej znanych na świecie haseł policyjnych jest amerykańskie "To protect and serve" - "Aby chronić i służyć". Swoje motta mają policje w wielu krajach. Konkurs na hasło dla polskich mundurowych ogłosił Komendant Główny Policji. Można je zgłaszać do końca czerwca. Zwycięzca dostanie dyplom-tabliczkę z dedykacją komendanta i roczną prenumeratę miesięcznika "Policja 997".

Autorem hasła na amerykańskich radiowozach jest oficer polskiego pochodzenia Joseph S. Dorobek. Dorobek zgłosił je w konkursie, który w 1955 r. ogłosiła Akademia Policyjna z Los Angeles. W 1963 r. slogan wymyślony przez Dorobka umieszczono na wszystkich radiowozach obok herbu Los Angeles. Później wprowadziły go także inne miasta w USA, a nawet pojawił się, po przetłumaczeniu, w innych krajach świata.

 

 

Polskie motto - 30 znaków ze spacjami


Polska policja jeszcze motta nie ma, ale teraz ma to się zmienić. W konkursie ogłoszonym przez Komendanta Głównego Policji może wziąć udział każda osoba pełnoletnia.  


Na konkurs można zgłosić jedną propozycję. Musi być w języku polskim i należy je przesłać do 30 czerwca na adres gazeta.listy@policja.gov.pl.


Propozycja hasła nie może być dłuższe niż 30 znaków ze spacjami. 

 

Wyniki konkursu maja byc ogłoszone w terminie do 15 lipca na www.gazeta.policja.pl i www.isp.policja.pl. Regulamin konkursu dostępny jest na stronach interentowych policji.

 

W policji węgierskiej - "Szolgálunk és Védünk"


Policja w Londynie ma slogan "Working together for a safer London" - "Współdziałając dla bezpieczniejszego Londynu", ale nie wykorzystuje go na radiowozach. W Szkocji i Irlandii Północnej policja ma logo "Keeping people safe" - "Chroniąc ludzi". Policja z Devon i Cornwalli – "Building safer communities together" - "Razem budując bezpieczniejsze społeczności"). Policja z Manchester - "Fighting crime, protecting people" - "Zwalczamy przestępczość, chronimy ludzi".

 


Na radiowozach policji węgierskiej jest napis "Szolgálunk és Védünk" - "Chronić i służyć".


W Niemczech, podobnie jak w Londynie, haseł nie umieszcza się na radiowozach, co nie znaczy, że nasi zachodni sąsiedzi hasła nie posiadają. "Gott sieht alles, unser Nachbar sieht mehr!" - "Bóg widzi wszystko, nasz sąsiad widzi jeszcze więcej!", bądź "Mit Blaulicht in die Zukunft. Hier bewerben" - "Na niebieskich światłach w przyszłość. Zgłoś się tutaj" to hasła policji niemieckiej, z których korzysta na plakatach i w swoich publikacjach. .

 

U Francuzów hasła mają jednostki specjalne


Hasła nie posiadają francuskie służby policyjne Police Nationale oraz Gendarmerie Nationale, ale już oddziały specjalne o charakterze szturmowym i antyterrorystycznym mają swoje motta, np. dewizą znanej jednostki RAID (Recherche, Assistance, Intervention, Dissuasion) jest "Servir sans faillir" - "Służyć niezawodnie" lub "Służyć bez zastrzeżeń".


policja 997, polsatnews.pl

grz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze