Stadnina koni w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Polska
Stadnina koni w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa
Polsat News

Funkcję tę powierzono prof. Sławomirowi Pietrzakowi. Nowy szef stadniny w Janowie jest kierownikiem katedry Hodowli i Użytkowania Koni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zajmuje się użytkowaniem koni sportowych i doskonaleniem metod ich oceny, a także analizą chodów konia i interakcjami między jeźdźcem a koniem.

Jak wyjaśnił wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych Karol Tylenda o wyborze Sławomira Pietrzaka na szefa stadniny zdecydowała przede wszystkim jego ogromna wiedza teoretyczna oraz doświadczenie praktyczne związane z hodowlą koni. Nowy prezes swoją pracę w janowskiej stadninie rozpocznie 20 czerwca 2016 r.

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim figuruje na liście spółek hodowli roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarczych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej wyszczególnionych w rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 

Decyzję o przeprowadzeniu konkursu na prezesa stadniny w Janowie została podjęta przez ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela na początku kwietnia br., po tym jak padła kolejna klacz należąca do Shirley Watts.

 

"Utrata zaufania"

 

Po zwolnieniu pod koniec lutego br. długoletniego prezesa stadniny w Janowie Marka Treli, z powodu "utraty zaufania" i za niegospodarność, prezes ANR Waldemar Humięcki powołał na to stanowisko Marka Skomorowskiego z wykształcenia ekonomistę, który wcześniej m.in. był zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR.

 

Odwołanie Treli wzburzyło środowisko koniarzy w kraju i za granicą. Za tę decyzję krytykowano ministra rolnictwa oraz szefa ANR m.in. wskazując, że nowy prezes nie ma kwalifikacji do prowadzenia stadniny.

 

17 kandydatów

 

Agencja Nieruchomości Rolnych ogłosiła w połowie kwietnia postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. Nabór trwał do końca maja. Zgłosiło się 17 kandydatów. Do II etapu przeszło czterech, a prezes został wybrany w wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

 

Nowy prezes swoją pracę w janowskiej stadninie rozpocznie 20 czerwca 2016 r.

 

polsatnews.pl, PAP

az/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie