Prezydent do BOR: będziemy się starali, abyście służyli bezpiecznie

Polska
Prezydent do BOR: będziemy się starali, abyście służyli bezpiecznie
PAP/Jakub Kamiński

- Chcę jako prezydent Rzeczypospolitej obiecać państwu jedno - że władze polskiego państwa, a więc ci, którym także służycie swoją codzienną pracą - będą się starali stworzyć ku temu jak najlepsze warunki, że będziemy się starali, abyście byli jak najlepiej wyposażeni, że będziemy się starali, abyście nie tylko zapewniali bezpieczeństwo, ale także służyli bezpiecznie – zapewnił prezydent.

- Ciągle pojawiają się nowe wyzwania, na które wasza służba musi odpowiadać - z jednej strony poprzez doskonalenie szkolenia, poprzez doskonalenie doboru kadr, ale musi odpowiadać także poprzez odpowiednie wyposażenie swoich funkcjonariuszy, aby mogli wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej, ale także jak najbezpieczniej - powiedział prezydent, zwracając się do funkcjonariuszy BOR.


- Bardzo dziękuję, że mogę się z państwem spotkać w dniu waszego święta jako ten, który również w sposób całkowicie bezpośredni korzysta z waszej służby - zwrócił się do funkcjonariuszy.


Andrzej Duda podkreślił, że praca funkcjonariuszy BOR to przede wszystkim służba dla Rzeczypospolitej, która polega na ochronie najważniejszych osób w państwie i gości zagranicznych - przywódców państw, ministrów oraz ochronie ważnych dla polskiego państwa obiektów, także polskich placówek za granicą, i "ochronie poza granicami państwa różnego rodzaju obiektów, osób (...), tak jak działo się to w Afganistanie czy w Iraku".


 Podczas uroczystości, w której wziął udział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wręczono odznaczenia i awanse wyróżnionym funkcjonariuszom.

 

Ochrona prezydenta RP


Święto Biura Ochrony Rządu przypada 12 czerwca i upamiętnia powstałą w 1924 roku Brygadę Ochronną, której zadaniem była ochrona Prezydenta RP. Decyzję o utworzeniu brygady podjęto po tragicznym w skutkach zamachu na urzędującego wówczas prezydenta Gabriela Narutowicza. Z powołanej wówczas formacji wydzielono Oddział Zamkowy, zabezpieczający stałą siedzibę prezydenta.


Jeszcze podczas II wojny światowej, 22 sierpnia 1944 roku, powołano Wydział Ochrony Rządu do wykonywania zadań ochronnych wobec nowego rządu; w grudniu 1956 roku powstało Biuro Ochrony Rządu - samodzielna jednostka podporządkowana bezpośrednio szefowi resortu.


Po wyborach parlamentarnych z 1989 roku funkcjonariusze BOR stali się żołnierzami, pozostając przy tym w strukturze ministerstwa spraw wewnętrznych. Jako jednostka wojskowa BOR działał przez kolejne 12 lat do 30 marca 2001 r., kiedy w życie weszła ustawa o Biurze Ochrony Rządu. Na mocy jej postanowień jednostkę przekształcono w jednolitą, umundurowaną i uzbrojoną formację.


Obecnie BOR to kilkusetosobowa jednostka podporządkowana MSWiA. Jego zadaniem jest ochrona prezydenta, marszałków parlamentu, premiera, ministrów stanu, obrony narodowej i spraw wewnętrznych, szefa Kancelarii Prezydenta, a także obcych delegacji. Szef MSWiA może też zlecić BOR ochronę innych osób "ze względu na dobro państwa".

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze