Perspektywa Brexitu wstrząsnęła brytyjskimi akcjami i walutą

Biznes
Perspektywa Brexitu wstrząsnęła brytyjskimi akcjami i walutą
Flickr/uncle keith/CC BY-ND 2.0

Ostatnie sondaże dotyczące przyszłotygodniowego referendum wskazują, że opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię robi się coraz bardziej prawdopodobne. Powoduje to duże zawirowania na brytyjskiej giełdzie oraz spadek wartości funta. Tylko od początku czerwca główny indeks giełdowy FTSE100 stracił 5 proc.

Przed referendum, które ma się odbyć 23 czerwca, aż cztery sondaże z trzech różnych pracowni badawczych, wskazują na przewagę zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

 

To  powoduje, że inwestorzy zwiększają swoją awersję do ryzyka. Funt stracił wobec dolara 0,6 proc., osiągając poziom prawie 1,42 dolara za funta, osłabił się także wobec wszystkich 16 najważniejszych walut światowych.

 

W poniedziałek był z kolei najtańszy od połowy kwietnia. Wzrosła też znacznie zmienność na kontraktach terminowych i opcjach, zależnych od brytyjskiej waluty, którymi to instrumentami obarca sie na rynkach finansowych.

 

Na wahaniach funta traci również złotówka

 

Inwestorzy wybierają bezpieczniejsze według nich miejsca lokowanie pieniędzy. Są nimi np. frank szwajcarski, niemieckie obligacje, czy japoński jen. Waluta Kraju Kwitnącej Wiśni zbliżyła się obecnie do najwyższej wartości od października 2014 roku.

 

Na wahaniach traci również polski złoty, uznawany na świecie za walutę bardziej ryzykowną. Od piątku potaniał o nawet 10 groszy w stosunku do euro, dolara i franka. Za te waluty obecnie trzeba zapłacić odpowiednio: 4,41 zł, 3,93 zł i 4,07 zł.

 

Złoty osłabił sie też do funta, który kosztuje 5,58 zł. Jeszcze pod koniec maja brytyjska waluta była wyceniana na 5,82 zł.

 

polsatnews.pl, money.cnn.com

po/ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze