Ministrowie Obrony NATO zaakceptowali pakiet pomocowy dla Ukrainy

Świat
Ministrowie Obrony NATO zaakceptowali pakiet pomocowy dla Ukrainy
Amerykański sekretarz obrony Ashton Carter i minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak, Fot. PAP/EPA/VIRGINIA MAYO / POOL

- Ministrowie zaakceptowali kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zawiera on wszystkie aspekty naszego wsparcia. Ten pakiet zapewni pomoc i doradztwo - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po posiedzeniu Komisji NATO-Ukraina z udziałem ministra obrony tego kraju Stepana Połtoraka. Pakiet ma zostać ostatecznie przyjęty na lipcowym szczycie NATO w Warszawie.

Stoltenberg powiedział, że celem NATO jest pomoc Ukrainie w ustanowieniu bardziej skutecznych i efektywnych struktur obronnych i bezpieczeństwa oraz we wzmocnieniu cywilnej kontroli nad nimi.


Do tej pory NATO pomagało Ukrainie przy pomocy doradców oraz funduszy powierniczych w takich obszarach jak dowodzenie, logistyka, cyberobrona i leczenie rannych żołnierzy. - Rozwijamy także nowe projekty, w tym dotyczące takich obszarów jak przeciwdziałania wojnie hybrydowej oraz urządzeniom wybuchowym - powiedział sekretarz generalny NATO.


Jak zapowiedział Stoltenberg, na szczycie NATO w Warszawie odbędzie się spotkanie przywódców państw członkowskich z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. - To spotkanie na szczeblu szefów państw i rządów jest wyraźną oznaką zaangażowania NATO w stabilność i bezpieczeństwo Ukrainy - ocenił sekretarz generalny.


"Rosja powinna przestać wspierać separatystów"


Stoltenberg po raz kolejny powtórzył, że porozumienia mińskie to jedyna droga do osiągnięcia pokoju na Ukrainie i powinno zostać wprowadzone w życie przez wszystkie strony konfliktu. Zapewnił o wsparciu dla ukraińskiej niepodległości i integralności terytorialnej.


- Sojusznicy nie uznali i nie uznają nielegalnej aneksji Krymu. Będziemy nadal wzywać Rosję, by przestała destabilizować Ukrainę. Rosja powinna przestać wspierać separatystów i wycofać swoje siły i sprzęt wojskowy z terytorium Ukrainy - powiedział Stoltenberg.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie