Macierewicz: mam nadzieję, że polskie F-16 polecą na Bliski Wschód przed szczytem NATO

Polska
Macierewicz: mam nadzieję, że polskie F-16 polecą na Bliski Wschód przed szczytem NATO
Flickr.com/SFJZ13

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powiedział w środę, że ma nadzieję, iż polskie samoloty bojowe F-16, które mają wziąć udział w misji rozpoznawczej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (ISIS), znajdą się na Bliskim Wschodzie jeszcze przed szczytem NATO. Warszawski szczyt Sojuszu jest zaplanowany na 8-9 lipca.

W lutym Polska zadeklarowała zaangażowanie wojskowe w koalicję przeciwko ISIS. Chodzi o cztery samoloty F-16, które mają prowadzić wyłącznie misje rozpoznawcze, oraz zespół szkoleniowy sił specjalnych.

 

- Te cztery F-16, które mają pełnić misję rozpoznawczą na tamtym obszarze, mam nadzieję, że znajdą się w bazach na Bliskim Wschodzie jeszcze przed szczytem NATO - powiedział Macierewicz na konferencji prasowej na zakończenie dwudniowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

 

"Brakuje tylko konstytucyjnych decyzji"

 

- Wszystkie przygotowania, rozpoznanie, wydzielenie sił, żołnierzy, pilotów zostało już zakończone. Jesteśmy gotowi, załogi są gotowe do startu - dodał.

 

Macierewicz nie chciał powiedzieć, do którego kraju udadzą się polscy lotnicy. Zapewnił, że będzie to najbardziej bezpieczne i najbardziej komfortowe z miejsc.

 

Szef MON dodał, że brakuje tylko "konstytucyjnych decyzji", a proces ich podejmowania nie został zakończony. Dopytywany powiedział, że wniosek do prezydenta w sprawie użycia wojsk poza granicami kraju został już wysłany.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie