"Bojownicy ISIS wyruszyli z Syrii do Europy. Będą atakować parami"

Świat
"Bojownicy ISIS wyruszyli z Syrii do Europy. Będą atakować parami"
Wikimedia Commons/Islamic State (IS)/Public Domain

Do belgijskich służb policyjnych rozesłano wewnętrzną notę, w której ostrzeżono je przed nieuchronnym zagrożeniem terrorystycznym w Belgii i we Francji. "Ponad tydzień temu grupa bojowników wyruszyła do Europy przez Turcję i Grecję, łodzią, bez paszportów " - informują w środę media w Belgii. Do tej noty do użytku wewnętrznego policji dotarły belgijskie dzienniki "Sudpresse" i "Derniere Heure".

"Osoby te podzieliły się na dwie grupy - jedna wyruszyła do Belgii, a druga do Francji, by w dwuosobowych zespołach dokonać zamachów w różnych miejscach" - przekazano w nocie.

 

"Są uzbrojeni, a ich akcja jest nieuchronna"

 

Wśród celów ataków wymieniono "centrum handlowe, amerykańską sieć restauracji i komisariat". "Osoby te już są w posiadaniu niezbędnej broni, a ich akcja jest nieuchronna" - dodano.

 

Według dziennika "Le Soir" belgijskie rządowe centrum analizy zagrożeń (OCAM) "zasadniczo potwierdza" istnienie noty. Szef OCAM Paul Van Tigchelt wyjaśnił, że władze nie uznały, iż konieczne jest podniesienie poziomu zagrożenia w kraju. Obecnie w Belgii obowiązuje trzeci poziom zagrożenia w czterostopniowej skali.

 

Służby nieoficlanie potwierdzają

 

Agencja Reutera podaje, że źródło w siłach bezpieczeństwa potwierdziło informację o ostrzeżeniu przed planowanymi zamachami w Belgii i we Francji.

 

Alert pojawił się dwa dni po zabójstwie wysokiej rangi francuskiego policjanta i jego partnerki, dokonanym przez domniemanego dżihadystę niedaleko Paryża i cztery dni po masakrze w klubie gejowskim na Florydzie, w USA, w której zginęło 49 osób. Jej sprawca deklarował wierność ISIS.

 

dhnet.be, PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie