Sopot będzie miał mobilny komisariat. Ułatwi patrolowanie ulic

Polska
Sopot będzie miał mobilny komisariat. Ułatwi patrolowanie ulic
Polsat News

Pieniądze na mobilny komisariat pochodzić będą m.in. od samorządu; we wtorek przedstawiciele miasta podpisali z miejscową policją porozumienie, w myśl którego przekażą na zakup specjalistycznego auta 250 tys. zł.

W imieniu policji porozumienie z przedstawicielami samorządu podpisał w Sopocie komendant wojewódzki pomorskiej policji Jarosław Rzymkowski.


Jak powiedziała oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Sopocie mł. asp. Karina Kamińska, mobilny komisariat bardzo pomoże policji np. w utrzymaniu porządku na najsłynniejszej ulicy tego miasta - ul. Bohaterów Monte Cassino, która - zwłaszcza w sezonie - tętni życiem niemal przez całą dobę.


Wóz powinien też świetnie sprawdzić się np. na sopockiej plaży, gdzie latem odnotowuje się wiele zaginięć dzieci. - Policjanci jadący wzdłuż pasa nadmorskiego, dzięki kamerom zapewniającym duże pole widzenia, będą o wiele skuteczniejsi niż np. pieszy patrol przeszukujący plażę w poszukiwaniu dziecka - zaznaczyła Kamińska.


Mobilny komisariat będzie wyposażony m.in. w dwie obrotowe kamery. - Dzięki temu, że zostaną one zainstalowane na masztach mogących wysuwać się na wysokość aż pięciu metrów, dadzą możliwość monitorowania rzeczywiście dużej przestrzeni - powiedziała Kamińska.


Dodała, że kamery mają mieć wysoką rozdzielczość, co pozwoli rejestrować wiele szczegółów mogących okazać się pomocnymi w pracy policji.


System łączności, komputery i szperacz


Dzięki dwóm monitorom zainstalowanym we wnętrzu wozu, przebywający w nim policjanci będą mieli podgląd na rejestrowany przez kamery obraz. Obraz z podglądu będzie także transmitowany bezpośrednio do komendy miejskiej sopockiej policji. - Oficer dyżurny będzie więc miał podgląd na to, co na bieżąco dzieje się w okolicach mobilnego komisariatu - zaznaczyła Kamińska.


Mobilny komisariat będzie też wyposażony w rozbudowany system łączności: poza radiostacją, jaka znajduje się w każdym radiowozie, wóz będzie miał także - przy stanowisku monitoringu - stację, która zapewni łączność zarówno ze stacjonarnym komisariatem, jak i innymi funkcjonariuszami w terenie. - W przypadku takiej konieczności, wóz będzie więc mógł pełnić rolę stanowiska dowodzenia, czyli np. policjant obsługujący w wozie monitoring, gdy zauważy sytuację wymagającą interwencji, będzie mógł skierować w dane miejsce patrol - powiedziała Kamińska.


Jeden z dwóch komputerów zainstalowanych wewnątrz wozu i podłączonych do internetu, zawierać będzie bazę policyjnych danych, co powoli szybko weryfikować np. dane ludzi czy pojazdów. - Drugi komputer wykorzystywany będzie do bieżącej pracy - adnotacji zgłoszeń, wystawiania wezwań, sporządzania notatek służbowych itp. - powiedziała Kamińska.


Jak dodała, policjanci chcieliby, aby w wozie zainstalowano też kamerę termowizyjną. - Nie wiemy jednak, czy wystarczy środków na zakup tego urządzenia - powiedziała, dodając, że z całą pewnością wóz będzie wyposażony w szperacz czyli silny reflektor, który pozwoli na przeszukiwanie nocą miejsc takich jak np. parki.


Mobilny komisariat jest już w Poznaniu i Wrocławiu


Policja przygotowuje właśnie dokładną specyfikację pojazdu, który ma służyć jako mobilny komisariat. Po jej sporządzeniu, zostanie ogłoszony przetarg. Zdaniem Kamińskiej auto wraz z wyposażeniem może kosztować w sumie 300-400 tys. zł. W zakupie - poza sopockim samorządem - ma pomóc finansowo Komenda Główna Policji.


Jak zaznaczyła Kamińska, mobilne komisariaty pracują już w kilku polskich miastach. - Z całą pewnością taki pojazd ma Poznań, z tego co mi wiadomo, dysponuje nim także Wrocław - wyjaśniła Kamińska.


Oprócz 250 tys. zł dofinansowania do zakupu mobilnego komisariatu, samorząd Sopotu chce w tym roku dołożyć do działań miejscowej policji jeszcze drugie tyle. Z tej sumy 45 tys. zł zostanie przekazane jako dofinansowanie do zakupu dwóch tradycyjnych radiowozów, a 100 tys. zł - na dodatkowe policyjne patrole, które mają wspomóc funkcjonariuszy w piątki i soboty. Kolejne 100 tys. zł miasto zarezerwowało na wypadek niespodziewanych wydatków, jakie ewentualnie mogą czekać miejscową policję.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie